Dobré noviny
Keď opustím nemocnicu, pre mnohých som len cigánom. Pacienti sa čudujú, že ich lekárom je Róm
Simona Gálová
Simona Gálová

Keď opustím nemocnicu, pre mnohých som len cigánom. Pacienti sa čudujú, že ich lekárom je Róm

Jiří Turko
Jiří Turko — Foto: Instagram/turkojiri

K tomu, aby sa nevzdal, ho prinútila najmä jeho sestra Ilonka, ktorá má Williamsov syndróm v tej najťažšej forme. Je preto odkázaná na pomoc ostatných.

Už ako dieťa vedel, že z neho raz bude doktor. Jeho najstaršia sestra Ilonka sa totiž narodila s genetickým ochorením s názvom Williamsov syndróm. Deti s touto zriedkavou genetickou poruchou majú nízky vzrast, výrazne črty tváre, ktoré sa vekom zvýrazňujú, a hoci majú zvyčajne priateľskú, spoločenskú a zhovorčivú povahu, nemajú to v spoločnosti jednoduché a sú odkázané na pomoc druhých.

Jiří Turko sa práve vďaka svojej sestre rozhodol, že raz bude lekárom. Ako spomínal pre portál HateFree, v rozhodnutí ho jedného dňa utvrdil názor, keď mu mama jeho spolužiačky a najlepšej kamarátky povedala, že Rómovia nemajú na zdravotnej škole čo robiť.

Raz sa bude starať o sestru

„Veľkou motiváciou pre mňa bol zážitok zo strednej školy. Dopočul som sa, že mamička jednej zo spolužiačok, premiantky triedy už od základky, mala pocit, že zdravotná škola bola vždy serióznou školou a že je prekvapená, že na ňu vzali Róma. Podľa nej by som tam vôbec nemal byť. To mi dodalo iskru,“ spomínal pre Radiožurnál Jiří Turko. Chcel dokázať, že je jedno, akú má človek farbu pleti či akej je národnosti. Naštartovalo ho to až natoľko, že bol lepším žiakom ako jeho spolužiačka a stal sa premiantom namiesto nej.

Jiří si uvedomil, že vzdelanie je vec, ktorú mu nikto nikdy nemôže zobrať a s týmto odhodlaním si podal prihlášku na medicínu. Skúšal tri lekárske fakulty po celej republike, no prijímacie skúšky mu na prvýkrát nikde nevyšli. Napriek tomu sa nevzdal a skúsil to o rok, keď ho už prijali na všetky fakulty. Skúsiť to znovu a nevzdať sa ho prinútila najmä jeho sestra Ilonka, ktorá má už spomínaný syndróm. V tej najťažšej forme, pre ktorú je odkázaná na pomoc ostatných.

„Ako rodina sme dosť zomknutí, držíme pri sebe. Všetci sme s ňou boli počas rôznych vyšetrení a operačných zákrokov. Videl som, ako lekári sestre pomáhali a rozhodol som sa, že tiež budem pomáhať. Naviac sme si so sestrou blízki, vyrastali sme spolu a počítam s tým, že až sa raz rodičia nebudú môcť o ňu starať, budem to ja, kto sa o ňu postará. A to nie preto, že by som musel, ale preto, že chcem,“ povedal pre HateFree Jiří, ktorý sa rozhodol študovať pediatriu.

Z rómskeho lekára sú prekvapení

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…