Dobré noviny
Na daňové priznanie zostávajú posledné dni. Nechajte si poradiť, ako túto povinnosť ľahko stihnúť
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Na daňové priznanie zostávajú posledné dni. Nechajte si poradiť, ako túto povinnosť ľahko stihnúť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete daňové priznanie nepodať, vystavujete sa vysokej pokute.

Jeden z najmenej obľúbených termínov Slovákov sa nezadržateľne blíži. Daňové priznanie treba totiž podať do konca marca, pričom do toho istého termínu je potrebné daň aj zaplatiť. Čo robiť, aby sme termíny dodržali a prečo túto povinnosť nebrať na ľahkú váhu, to zisťovali naši kolegovia z Dobrého rádia. Dobrú radu tentokrát poskytla hovorkyňa finančnej správy SR Jana Nimrichterová.

Odporúčanie pre všetkých

„My, samozrejme, všetkým daňovníkom odporúčame, aby v prípade akýchkoľvek problémov so správcom daní komunikovali okamžite,“ radí v úvode hovorkyňa. „V prípade, že nemajú na zaplatenie dane, stále môžu podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, teda môžu si ten odklad oznámiť o tri mesiace alebo o polroka v prípade príjmov zo zahraničia,“ ozrejmuje.

[ Dobré rádio - hovoríme len dobré správy • FrekvencieOnline stream ]

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete daňové priznanie nepodať, môže vás to vyjsť poriadne draho. Podľa slov hovorkyne finančnej správy sa v tomto prípade vystavujete pokute, ktorá môže byť vo výške od 30 do 16 000 eur.

Pokuta je poslednou možnosťou

„Pokuta je pre nás, samozrejme, tá posledná možnosť a nie sme radi, ak by sme ju niekomu museli udeľovať. Ale všetko záleží aj od toho, akého veľkého priestupku sa dopustil daňovník,“ uzatvára Jana Nimrichterová a dodáva, že Slováci sú podľa štatistík v tomto smere posledné roky pomerne poctiví a dôslední.

Povinnosť podať daňové priznanie sa vzťahuje na fyzickú osobu, ktorej zdaniteľné príjmy presiahli v roku 2022 sumu 2 289,63 eura. Kým za väčšinu zamestnancov túto povinnosť vyrieši zamestnávateľ prostredníctvom ročného zúčtovania, živnostníci alebo zamestnanci, ktorí majú aj iné príjmy (napr. z prenájmu nehnuteľností), sa musia s týmto problémom popasovať sami.

Už ste čítali?