Dobré noviny
Tajomstvo Beethovenovej smrti odhalili po takmer 200 rokoch. Odpoveď ukrýval zväzok jeho vlasov
TASR
TASR

Tajomstvo Beethovenovej smrti odhalili po takmer 200 rokoch. Odpoveď ukrýval zväzok jeho vlasov

Ludwig van Beethoven.
Ludwig van Beethoven. — Foto: TASR/AP, Wikipedia/Karl Joseph Stieler

Beethoven zomrel v roku 1827 vo Viedni vo veku 56 rokov.

Svetoznámy nemecký skladateľ Ludwig van Beethoven s najväčšou pravdepodobnosťou zomrel na zlyhanie alebo cirhózu pečene. Vyplýva to z DNA analýzy jeho vlasov, ktorú vykonali vedci z nemeckého Bonnu. V utorok to uviedla agentúra AFP.

Mohla za to pečeň

Beethoven zomrel v roku 1827 vo Viedni vo veku 56 rokov. Bádatelia sa už dlhé roky snažili prísť na to, čo bolo príčinou úmrtia slávneho klasicistického skladateľa. Beethoven totiž postupne strácal sluch a mal ťažkosti s trávením.

Na snímke vlasy Ludwiga van Beethovena v Beethoven Haus v Bonne v Nemecku, ktoré boli použité na analýzu.
Na snímke vlasy Ludwiga van Beethovena v Beethoven Haus v Bonne v Nemecku, ktoré boli použité na analýzu. Foto: TASR/AP
Vlasy Ludwiga van Beethovena v Beethoven Haus v Bonne v Nemecku, ktoré boli použité na analýzu.
Vlasy Ludwiga van Beethovena v Beethoven Haus v Bonne v Nemecku, ktoré boli použité na analýzu. Foto: TASR/AP

Tím vedcov vykonal sekvenovanie genómu ôsmich Beethovenových vlasov a zistil, že najpravdepodobnejšou príčinou jeho úmrtia bolo zlyhanie alebo cirhóza pečene, čo mohlo spôsobiť viacero faktorov – okrem iného aj miera Beethovenovej konzumácie alkoholu.

Mal na to predispozície

„Skúmali sme možné genetické príčiny Beethovenových troch hlavných symptómov – postupného strácania sluchu, problémy tráviaceho traktu a ochorenie pečene,“ vysvetlil spoluautor výskumu Markus Nothen z Inštitútu ľudskej genetike pri Univerzitnej nemocnici v Bonne. Skladateľ mal podľa neho predispozíciu na ochorenie pečene a v jeho vlasoch sa tiež našla sekvencia vírusu hepatitídy typu B.

Bádatelia sa teda domnievajú, že práve genetika, konzumácia alkoholu a hepatitída typu B prispeli k skladateľovej chorobe a následnej predčasnej smrti. Dodali, že práve spomínaný typ hepatitídy bol na začiatku 19. storočia pomerne bežným javom. Autori výskumu však neboli schopní s určitosťou povedať, čo spôsobilo stratu sluchu, pre ktorú Beethoven napokon úplne ohluchol.

Už ste čítali?