Dobré noviny
Dnes zdvihnite oči oblohe. Poteší vás západ slnka, ktorý bude vďaka jednému javu iný ako obvykle
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Dnes zdvihnite oči oblohe. Poteší vás západ slnka, ktorý bude vďaka jednému javu iný ako obvykle

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Jaroslav Novák, unsplash.com/Jason Blackeye

Za netradičný západ slnka môže saharský prach.

Milovníci romantiky, zbystrite pozornosť. Dnešný západ slnka totiž bude unikátny. Ako informuje iMeteo.sk, nad Slovensko zamierila vlna saharského prachu, ktorá ovplyvní aj oblohu a tým pádom aj západ slnka.

Západ slnka s inou farbou

Na naše územie prúdi teplejší vzduch, ktorý však so sebou prináša aj prach z Afriky. „Nad Afrikou totiž došlo k ďalšej piesočnej búrke, v dôsledku ktorej sa do atmosféry dostali tony piesku. Tie už v týchto chvíľach prúdia aj nad Slovensko,“ vysvetľoval doobeda portál a upresnil, že najviac prachu v atmosfére by malo byť nad Talianskom, Balkánom a práve nad Slovenskom.

Foto: imeteo.sk

Ak by ste teda radi videli niečo zvláštne, svoje pohľady k oblohe zdvihnite najmä počas západu slnka (17:45 v Košiciach, 17:53 v Banskej Bystrici, 18:02 v Bratislave) a zajtra počas východu slnka. Západ by mal byť o čosi červenší a hnedší ako obvykle. A keďže v pondelok môžeme očakávať zrážky, dažďové kvapky môžu naviazať prachové častice, ktoré následne môže dopadnúť na naše autá.

Začína sa astronomická jar

Okrem toho v pondelok 20. marca vo večerných hodinách začne astronomická jar. Jarná rovnodennosť nastane večer o 22.24 h stredoeurópskeho času. Rovnodennosťou sa nazýva okamih, keď sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, v ktorom rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku.

Slnečné lúče tak dopadajú kolmo na zemskú os, respektíve priamo na rovník a osvetľujú rovnomerne severnú aj južnú pologuľu našej planéty. Preto v čase rovnodennosti nie sú rozdiely v dĺžke dňa na jednotlivých miestach Zeme tak ako v iných ročných obdobiach.

Kvitnúce snežienky, ilustračné foto.
Kvitnúce snežienky, ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Zachar

Slnko svieti nad obzorom na všetkých miestach zemegule rovnako dlho – približne 12 hodín. Z faktu, že sú počas rovnodennosti deň a noc rovnako dlhé, vyplýva aj latinský názov tohto javu aequinoctium, čo znamená „rovnaká noc“.

Už ste čítali?