FOTO: Slovensko už zdobí poniklec. Na zázrak prírody sa môžeme iba pozerať, zberateľom hrozí mastná pokuta
Spoločenská hodnota jedného kusu je 400 eur.
Na prvý pohľad nenápadné modro-fialové kvietky dokážu rozjasniť kúsok zeme, ktorý sa spamätáva zo zimy. Poniklec je symbolom a poslom jari, ktorý od marca do mája zdobí slovenské lúky a kopce vo vyšších polohách. Chlpatá až huňatá bylina je však iba na pozeranie.
Zákonom chránené
Poniklec otvorený, poniklec veľkokvetý, poniklec slovenský a poniklec prostredný sú druhy európskeho významu a sú zahrnuté do smernice o biotopoch. Znamená to, že na ochranu týchto druhov musia byť vyhlásené osobitné územia ochrany.
„Chránené sú pre ich zriedkavý výskyt a ohrozené sú dnes najmä kvôli prebiehajúcim sukcesným procesom a zarastaniu ich prirodzených lokalít, ktoré spôsobilo nedostatočné hospodárenie,“ hovorila pre TASR koordinátorka pre ochranu nelesných biotopov zo Štátnej ochrany prírody SR Gubková Mihaliková. Poniklec veľkokvetý je európskym významným druhom, ktorý je chránený aj v rámci programu Natura 2000 a spoločenská hodnota jedného kusa je 400 eur. Pokuta za zbieranie týchto zákonom chránených rastlín je však oveľa vyššia.
Mastná pokuta
Chránené rastliny je zakázané trhať, vykopávať alebo inak ničiť a tomu, kto poruší zákaz, hrozí pokuta do výšky 9958,17 eura a prepadnutie veci. V národných parkoch, prírodných rezerváciách a pamiatkach, všade tam, kde platí tretí alebo piaty stupeň ochrany, je zakázané zbierať akékoľvek, aj nechránené rastliny.
Ak by niekto opakovane ničil chránené rastliny a v predchádzajúcich dvoch rokoch mu bola uložená sankcia, môže dostať dvojnásobnú pokutu, hovorí Gubková Mihaliková. „Podnikateľovi alebo právnickej osobe hrozí za rovnaké protiprávne konanie pokuta až do výšky 33.193,91 eura a rovnako prepadnutie veci,“ poznamenala.