Zneužíval ju rodinný priateľ. Ivana ušla za oceán, preslávila sa a našla spriaznenú dušu s podobným osudom
Simona Gálová
Simona Gálová

Zneužíval ju rodinný priateľ. Ivana ušla za oceán, preslávila sa a našla spriaznenú dušu s podobným osudom

Jednou z mojich prvých spomienok bolo hrabanie sa v odpadkoch, kde som hľadala jedlo a oblečenie, spomínala Mexičanka Veronica, ktorá tvorí takmer päť rokov pár s najznámejšou tatérkou sveta Ivanou Belákovou.

Tatérka Ivana Beláková s priateľkou Veronicou. — Foto: Instagram - @ivanatattooart

Obec Kostolné na Myjave nemá ani tisíc obyvateľov, napriek tomu sa práve tam narodila dievčina, ktorá si dnes žije svoj americký sen. Ivana Beláková tetuje celebrity v Hollywoode a ako s humorom rada hovorí, jej umelecké diela visia vedľa Picassa. V roku 2018 ju totiž múzeum moderného umenia v Ríme (MACRO Museo) vyhlásilo za jedinú ženu na svete, ktorej tetovania majú status súčasného výtvarného umenia.

Každé jej tetovanie je originál a umelecké diela od známej Slovenky na svojom tele nosia hviezdy ako raper Chris Brown, herečka Mia Khalifa či speváčka Rita Ora. O tom, že raz bude umelkyňou za veľkou mlákou, Ivana snívala ešte keď vyrastala v Československu a ani netušila, ako to v takej Amerike vyzerá. Za hranicami nakoniec spoznala aj svoju partnerku Veronicu, na ktorej paradoxne oceňuje, že na sebe nemá žiadne tetovanie. Spája ich nielen silná láska, ale aj podobná trauma, ktorú prežili ešte ako deti.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=749046333299043&set=pb.100045810484463.-2207520000.&type=3

Slohová práca o Hollywoode

Ako dieťa Ivana kreslila úplne všade a vždy. Okraje zošitov boli plné malieb, doma dokázala kresliť aj do štvrtej nadránom a keď bola tínedžerka, svoje umenie vo forme grafity nechávala aj na stenách vlakových staníc. Ako spomínala pre Nový čas, aj keď vyrastala na dedine, od detstva snívala o tom, že bude veľkou svetovou hviezdou.

„Keď som mala 12 rokov, napísala som v škole slohovú prácu o tom, ako budem žiť v Hollywoode a budem umelkyňou. Všetci sa mi, samozrejme, smiali,“ spomínala Ivana, ktorá sa svojho sna nikdy nevzdala.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=213503406853341&set=pb.100045810484463.-2207520000.&type=3

Prvé tetovanie

Jej vášňou sa stalo tetovanie, aj keď úplne prvé tetovanie dopadlo neúspechom. Drobný ornament na kamarátkinej nohe o pár dní odpadol, pretože Ivana netušila, ako sa treba o tetovanie starať.

„Nedala som jej žiadne inštrukcie a išli sme to osláviť fľašou šampanského do vírivky. O pár dní sa jej urobila chrasta, ktorá odpadla a tetovanie zmizlo,“ hovorila pre Život. Nádejná umelkyňa sa ale nevzdala a nepoľavila ani vtedy, keď jej riaditeľ na strednej škole povedal, že z nej nikdy nič nebude.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ivanatattooart/photos/pb.100045810484463.-2207520000./3513992668618140/?type=3

Ivana mala svoj cieľ - Hollywood. Zbalila si veci a s pár korunami vo vreckách odišla do zahraničia, kde sa priúčala remeslu tetovania. Odišla aj napriek tomu, že si jej rodičia tetovanie spájali s podsvetím a väzením. Na odchod však mala ešte jeden silný dôvod, o ktorom sa jej mama dozvedela až o desiatky rokov neskôr.

Bol to rodinný priateľ

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 4

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…