Hlohoveckí i prešovskí hádzanári idú do skupinovej fázy Pohára EHF

Zverenci trénera Martina Liptáka v druhom polčase odvety prehrávali už o päť gólov, no koncovku zvládli a dostali sa medzi šestnásť najlepších tímov Pohára EHF.

Na snímke vpravo hráč HC Sporta Hlohovec Matej Takáč a brankár OIF Arendal Adin Sehovic počas odvetného zápasu 3. kvalifikačného kola Pohára EHF v hádzanej mužov medzi HC Sporta Hlohovec - OIF Arendal 1. decembra 2013 v Hlohovci. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Hlohovec 1. decembra (TASR) - Hádzanári úradujúceho slovenského vicemajstra HC Sporta Hlohovec sa premiérovo v klubovej histórii predstavia v skupinovej fáze Pohára EHF. V odvete 3. kvalifikačného kola síce prehrali doma s nórskym ÖIF Arendal 26:27, ale po triumfe 26:20 v prvom dueli si vybojovali postup.

Zverenci trénera Martina Liptáka v druhom polčase odvety prehrávali už o päť gólov, no koncovku zvládli a dostali sa medzi šestnásť najlepších tímov Pohára EHF. Mená súperov v štvorčlennej skupine sa Sporta dozvie vo štvrtok po žrebe vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie. Skupinová fáza súťaže odštartuje 8./9. februára systémom každý s každým doma a vonku, vyvrcholí 29./30. marca.

Radosť tímu HC Hlohovec po postupe do skupinovej fázy EHF po odvetnom zápase 3. kvalifikačného kola Pohára EHF v hádzanej mužov medzi HC Sporta Hlohovec - ÖIF Arendal 1. decembra 2013 v Hlohovci. V odvete 3. kvalifikačného kola síce prehrali doma s nórskym ÖIF Arendal 26:27, ale po triumfe 26:20 v prvom dueli si vybojovali postup. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Hlohovec postupom do skupinovej fázy dosiahol najvýraznejší úspech v klubovej histórii. Doteraz dvakrát stroskotal v Pohári EHF v prvom kole a raz sa v niekdajšom PVP prebojoval do druhého kola. Sporta v tejto sezóne v 1. kole vyradila švajčiarsky TSV St. Otmar St. Gallen po výsledkoch 29:21 doma a 28:31 vonku, v druhom dvakrát zdolala bosniansky tím RK Borac Banja Luka 36:23 a 27:26, keď oba zápasy odohral slovenský zástupca na vlastnej palubovke.

Hlohovec bez zraneného kanoniera Adama Mazura nezačal dobre, v útoku hral staticky a ťažko sa presadzoval proti pevnej obrane súpera na čele s gólmanom Sehovičom. Arendal vycítil šancu a v 12. minúte po rýchlych protiútokoch a šnúre troch gólov za sebou odskočil z 3:3 na 6:3 zo svojho pohľadu. Kouč domácich Lipták reagoval oddychovým časom a pribrzdil tak nórsky tím, keďže jeho zverenci vzápätí znížili na rozdiel gólu. V 18. minúte hostia opäť získali náskok 8:5, no Sportu potom podržali najmä úspešné zákroky brankára Žernoviča i presná ruka Baláža. Petrov v 27. minúte vyrovnal na 10:10 a nerozhodný stav platil aj po skončení prvého polčasu.

Po zmene strán Arendalu pomohol príchod druhého brankára Medhusa, ktorý sa blysol viacerými zákrokmi a jeho spoluhráči v 40. minúte po sérii štyroch gólov výrazne vykresali nádej na zmazanie manka z prvého duelu - viedli už 21:16. Vypredanou športovou halou na Zábraní mohutne povzbudzovaní domáci ale nedovolili súperovi zvýrazniť náskok a v polovici druhého polčasu Ďuriš znížil na 20:22. Šesť minút pred koncom Arendal viedol 26:23, ale potom Baláž svojim desiatym gólom v zápase definitívne zlomil odpor súpera a v 58. minúte to už bolo vyrovnané 26:26. Arendal síce napokon o gól vyhral, ale z postupu sa tešil Hlohovec.

3. kvalifikačné kolo Pohára EHF - odveta:

HC Sporta Hlohovec - ÖIF Arendal 26:27 (13:13)

/prvý zápas 26:20, postúpil Hlohovec/

Zostava a góly Sporty: Žernovič, Olejár, Kašťák - Takáč 2, Laho, Miženko, Kučer, Petrov 3, Janíček, Čačič 1, Ďuriš 1, Mažár 3, Baláž 10/4, Dudáš 3, Zaťko 3. Najviac gólov Arendalu: Paulsen 9, Hofstol 5. Rozhodovali: A. Konjičanin, D. Konjičanin (obaja BaH), vylúčení: 3:3, 7m hody: 4/4 - 1/1, 1885 divákov (vypredané).

Prešov po roku zopakoval postup do skupinovej fázy Pohára EHF

Maribor 1. decembra (TASR) - Hádzanári Tatrana Prešov sa rovnako ako v minulej sezóne predstavia v skupinovej fáze Pohára EHF. V odvete 3. kvalifikačného kola síce na pôde slovinského Braniku Maribor prehrali 28:30, ale v prvom zápase doma vyhral úradujúci slovenský majster 34:26.

Mená súperov v štvorčlennej skupine sa zverenci kouča Petra Hatalčíka dozvedia vo štvrtok po žrebe vo viedenskom sídle Európskej hádzanárskej federácie. Skupinová fáza súťaže odštartuje 8./9. februára systémom každý s každým doma a vonku, vyvrcholí 29./30. marca.

Prešovu v uplynulom ročníku skupinovej fázy Pohára EHF v B-skupine v konkurencii nemeckého giganta Rhein-Neckar Löwen, dánskeho KIF Kolding a ukrajinského Motoru Záporožie po troch výhrach v šiestich dueloch tesne ušiel postup do vyraďovačky.

Prešovčania napriek zdravotným problémom v kádri ani v jednom momente nedovolili domácim pomýšľať na zmazanie výrazného osemgólového manka. Úvodných dvadsať minút prvého polčasu to bol mimoriadne vyrovnaný duel, až v 22. minúte Maribor prvýkrát získal dvojgólové vedenie - 10:8. Tatran pred polčasovou sirénou zabral a z 9:12 znížil tesne pred prestávkou na 11:12.

Domáci si po zmene strán udržiavali minimálny, ale pre slovenský tím prijateľný, náskok. V 43. minúte viedol Maribor 20:18, no Prešovčania o šesť minút neskôr otočili na 24:22 vo svoj prospech. Slovinci si v koncovke vybojovali dvojgólové víťazstvo, no postup si domov vezie Tatran.

3. kvalifikačné kolo Pohára EHF - odveta

RK Branik Maribor - Tatran Prešov 30:28 (12:11)

/prvý zápas 26:34, postúpil Prešov/

Najviac gólov Mariboru: Sok 9, Zarabec 7. Zostava a góly Tatrana: Verkič, Krupa - Hruščák, Hrstka 3, Krok 5, Krištopans, Radčenko 1, Tumidalský 2, T. Urban 6, Číp, Guzy 3, Pejovič 2, Antl 6, Paleš, Sadovij. Rozhodovali: Horváth a Marton (obaja Maď.), vylúčení: 1:3, 7m hody: 4/3 - 3/3, 1300 divákov.

Hlasy po zápase:

Branko Benko, generálny manažér Tatrana: "Sme radi, že sme napriek prehre potvrdili postup ďalej. Bola to gólová naháňačka, v ktorej súper viedol aj o dva góly, ale viac sme mu nedovolili. Mali sme pred zápasom problémy s postom pivota, no zvládli sme to. Dúfam, že nám žreb prisúdi prijateľnejších súperov ako v minulej sezóne a našim cieľom je postúpiť zo skupiny do štvrťfinále súťaže."