Dobré noviny
Ak budeš vedieť mariáš a šach, nestratíš sa, vravieval mu dedo. Milan Roman šachu obetoval celý život
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Ak budeš vedieť mariáš a šach, nestratíš sa, vravieval mu dedo. Milan Roman šachu obetoval celý život

— Foto: Milan Roman - Prezident Slovenského šachového zväzu

Milan Roman svoju funkciu prezidenta Slovenského šachového zväzu zastáva bez nároku na honorár. Robí to, lebo ho to baví.

Ako má postupovať šachista-začiatočník, ktorý sa chce v kráľovskej hre zlepšovať?

Máme aj taký projekt Šach na školách, ktorý je veľmi úspešný a ktorý sme rozbehli ešte s ministerstvom školstva. Takisto by sme ho potrebovali rozšíriť. Robili sme to v troch krajoch, kde bol ten záujem veľmi veľký, týmto sa aj ospravedlňujem aj tým školám, ktoré sa hlásili a boli ich desiatky, možno aj stovka, ktoré sa chceli pridať, ale už sme to kapacitne nevedeli zvládnuť.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=574701584676594&set=a.218011973678892

Ten začiatočník, ak sa naučí sám hrať alebo ťahať figúrkami, prípadne má to šťastie, že je v škole, kde nám beží ten projekt, tak veľmi dobré základy už dostane, no a potom je to o rôznych knihách, ale dnes sa to už dá aj cez softvér, sú aj aplikácie. Ja by som ale každému takému, čo chce napredovať čo najrýchlejšie a má o to veľký záujem odporučil, aby si vyhľadal buď klub vo svojom meste alebo prípadne aj priamo trénera. Tak ako vo všetkom, keď vás vedie tréner, tak je to oveľa efektívnejšie.

Máme na Slovensku šachistov svetového formátu? Prečo nie sú celebritami ako napríklad Petra Vlhová alebo Peter Sagan?

Určite máme, spomeniem z minulosti Ľuba Ftáčnika, Janka Plachetku. To sú slovenskí veľmajstri. Títo dvaja boli aj členmi družstva Československa, ktoré získalo strieborné medaily na olympiáde v Lucerne. Ale takisto aj Igor Štohl, ktorý bol v roku 1982 druhý na majstrovstvách sveta juniorov. To sú všetko hráči, ktorí hrávajú dlho.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/slovenskysach/posts/pfbid02WLpyJEExzeSP8WLh2Se3CKMHaakGGgG3Py4qDZYxHfYgegHpEkfCreopoNicXNuhl

V súčasnosti je takou našou najväčšou hviezdou Jerguš Pecháč zo Žiliny, ktorý aj minulý rok v auguste na olympiáde dokonca remizoval s majstrom sveta a aj získal cenu Medzinárodnej šachovej federácie fair play, a to ako jediný človek na svete za minulý rok. V remízovej partii súper potiahol chybne a Jerguš mu mohol zobrať dámu a vyhrať, ale okamžite mu ponúkol remízu, lebo vedel, že to bola technická chyba. Tak aktuálne doplním, teraz skončili majstrovstvá Európy v Srbsku, Jerguš skončil na 27. mieste z takmer 500 účastníkov a získal miestenku na Svetový pohár.

A prečo nie sú celebritami? Myslím si, že to súvisí celkovo z tou popularitou športu vo svete, možno aj s tým, že na takom hokeji alebo lyžovaní sa prídu diváci vybúriť, ale ak sa prídu pozrieť na šach, musia byť potichu. A samozrejme aj ten vzorec na financovanie športu je nastavený tak, že sa tam mieria aj jeho popularita a tieto hviezdy ako Peter Sagan alebo Petra Vlhová sú samozrejme vo veľkom záujme médií.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?