Ak budeš vedieť mariáš a šach, nestratíš sa, vravieval mu dedo. Milan Roman šachu obetoval celý život
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Ak budeš vedieť mariáš a šach, nestratíš sa, vravieval mu dedo. Milan Roman šachu obetoval celý život

Milan Roman svoju funkciu prezidenta Slovenského šachového zväzu zastáva bez nároku na honorár. Robí to, lebo ho to baví.

— Foto: Milan Roman - Prezident Slovenského šachového zväzu

Šachové figúrky mu učarovali už v detstve, keď mu dedo kúpil prvý šach. Láska ku kráľovskej hre mu vydržala celý život - Milan Roman je dnes prezidentom Slovenského šachového zväzu. Pre DOBRÉ NOVINY prezradil aj to, ktoré figúrky sú pre hráča lepšie či ako sa v našich končinách šachu priučiť.

Beriete šach ako šport alebo ako intelektuálnu výzvu? Ako ste sa k nemu dostali?

Myslím, že šach je kombinácia týchto dvoch vecí. Je určite športom, lebo je v ňom potrebná výdrž. Práve fyzička často rozhoduje aj o jednotlivých partiách. Nakoniec, šach je aj uznaným športom a je členom Medzinárodného olympijského výboru. No a samozrejme, je tam aj tá intelektuálna výzva.

Čo sa týka mňa, ja som sa k šachu dostal v štyroch rokoch. Dedo mi k narodeninám kúpil prvý šach a karty a povedal mi, že keď budem vedieť hrať mariáš a šach, tak už sa v živote nestratím. Mne sa to ale vtedy spojilo s filmom o križiakoch, ktorý vtedy išiel ešte v čiernobielej televízii. Bojovali bieli s čiernymi a odvtedy to vnímam ako nejakú „bitvu“ medzi týmito dvoma farbami.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/PrezidentSSZ/photos/pb.100064102718869.-2207520000./3767189739975363/?type=3

Hráte radšej s bielymi alebo s čiernymi figúrkami? Hovorí sa, že s bielymi má hráč o niečo väčšie šance na víťazstvo.

Áno, to sa nielen hovorí, to tak je aj štatisticky. Štatistiky ukazujú, že s bielymi je viacej víťazných partií a ja tak isto hrávam radšej s bielymi. Máte s nimi tú výhodu prvého ťahu a vlastne vy rozhodujete alebo určujete to, akým spôsobom sa tá partia bude hrať.

Vašu funkciu prezidenta Slovenského šachového zväzu vykonávate bez nároku na honorár. Beriete to ako poslanie? Môžete sa pochváliť nejakými úspechmi?

Áno, je to tak. Šachový zväz má veľa členov a šach vie hrať veľa ľudí, ale to financovanie, aj napriek tomu, že sa stále zlepšuje, nie je nastavené tak, aby sme mali profesionálny aparát. Chce to veľa nasadenia, je to veľa hodín strávených v tejto práci, veľa svojich kontaktov musíte využívať aj na to, aby ste sa poradili a mali tie veci naozaj v poriadku. Oproti zväzom, ktoré sú veľké a majú napríklad právne oddelenie a tak ďalej, tak my máme vlastne jedného pracovníka sekretariátu.

Ja to robím, lebo ma to baví. Chcem tomu šachu nejako pomôcť a myslím, že sa nám aj celkom darí. Podarilo sa nám navýšiť financovanie, darí sa nám aj so získavaním sponzorov. Mne osobne sa podarilo urobiť skúšku na medzinárodného organizátora v šachu, čo nás oprávňuje uchádzať sa o organizovanie majstrovstiev sveta alebo majstrovstiev Európy na Slovensku. Myslím, že som tretí Slovák, ktorý bude mať tento titul.

Dočkáme sa teda majstrovstiev sveta aj v našich končinách?

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/slovenskysach/photos/pb.100063581410458.-2207520000./1684636211899774/?type=3

Rokoval som aj s prezidentom Medzinárodnej šachovej federácie, aj by sme tie podujatia k nám získať vedeli, problém sú práve tie financie, ktoré na to potrebujeme. Už dva roky debatujeme s ministerstvom školstva, akým spôsobom to zafinancovať. Je to veľmi zdĺhavý proces, aj vzhľadom na to, ako sa u nás menia tí ministri alebo vlády celkovo. Dúfam, že sa to podarí a že niekedy o rok, o dva tu tie majstrovstvá Európy alebo sveta v nejakej kategórii mať budeme.

Je známe, že šach podporuje kritické myslenie. Sú aj iné dôvody, prečo by ho mala hrať čo najširšia verejnosť?

Áno, tých dôvodov je strašne veľa. Myslím si, že dnes je to kritické myslenie dosť v popredí. Každý používateľ sociálnych sietí asi vie, o čom hovorím. Ale samozrejme je tam aj logika, je tam aj prepočítavanie variantov, teda matematika, kombinatorika a podľa mňa v neposlednom rade je aj to, že tie deti ako to hrávajú, tak sa naučia to, že jedna prehra nič neznamená a začína sa ďalšia partia alebo ďalší boj.

Ako má postupovať šachista-začiatočník, ktorý sa chce v kráľovskej hre zlepšovať?

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…