Dobré noviny
Lukáš a Monika sú súrodencami roka. Jediným činom dali svojim sestrám šancu znova sa narodiť
Simona Gálová
Simona Gálová

Lukáš a Monika sú súrodencami roka. Jediným činom dali svojim sestrám šancu znova sa narodiť

Lukáš a Monika so svojimi sestrami.
Lukáš a Monika so svojimi sestrami. — Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Môj život sa zmenil. Uvedomil som si, že niekto, kto zdravie má, si ho necení a ja som si ho začal vážiť, priznal Lukáš.

Svojej sestre daroval v roku 2021 obličku aj Lukáš Balog z Červenice pri Prešove. „Môj život sa zmenil. Uvedomil som si, že niekto, kto zdravie má, si ho necení a ja som si ho začal vážiť,“ povedal otvorene Lukáš, ktorý zachránil svojej sestre život a dnes sa vďaka jeho činu môžu obaja tešiť zo zdravia.

„Jeden bez druhého nevieme žiť a ak niečo bolí jedného, bolí nás to všetkých,“ odkázal Lukáš, ktorý priznal, že so sestrou túžia žiť normálny život. „Byť zdraví, tráviť čas s rodinou, tešiť sa s narodených detí, pracovať a vidieť, že sestra sa má dobre,“ povedal na záver hrdý brat. „Najviac si želám, aby naše obličky pracovali čo najdlhšie,“ doplnila ho darkyňa Monika.

Lukáš so sestrou.
Lukáš so sestrou. Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Čin roka

Darovanie obličky niekomu inému ešte počas života sa považuje za najvyšší prejav šľachetnosti a ľudskosti. V takmer 90 percentách prípadoch ide totiž o transplantácie obličiek od mŕtvych darcov. Darcovstvo tohto orgánu je bezodplatné a v žiadnom prípade nemôže byť motivované finančne.

„Mrzí nás, že spoločenské ohodnotenie darcov obličky je minimálne. Preto sme chceli vyzdvihnúť altruistické správanie malej skupiny mladých rómskych darcov aj prostredníctvom iniciatívy Roma Spirit,“ uviedla lekárka Baltesová, ktorá do ocenenia Roma Spirit nominovala piatich mladých rómskych darcov za ich obdivuhodný a inšpirujúci čin v kategórii ČIN ROKA.

Transplantácia obličiek.
Transplantácia obličiek. Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Darcovia chýbajú

„Darovanie obličky v mladom veku je spojené s nepatrne vyšším rizikom možných komplikácií u darcov, lebo mladší darcovia majú pred sebou dlhšie obdobie života, počas ktorého sa môžu vyskytnúť aj menej pravdepodobné životné okolnosti alebo choroby, ktoré sa pred odberom obličky nedajú zistiť ani predvídať,“ vysvetlila lekárka, ktorá označila všetkých darcov za výnimočných ľudí. „Majú náš obdiv a úctu. Verím, že inšpirovali mnohých ku konaniu dobra a k pomoci chorým,“ povedala.

Lekárka nakoniec vyzvala všetkých potenciálnych darcov, aby sa nebáli a pridali sa. „Ak sa aj vy ocitnete v podobnej situácii, nerozmýšľajte dlho, čas hrá proti vám, pomôžte svojmu blízkemu. Je veľa pacientov i detí, ktorí čakajú na „svoju“ obličku a 3-krát týždenne po štyri hodiny podstupujú náročnú dialýzu a darcovia chýbajú. A hlavne, nenechajte sa odradiť okolím,“ odkázala na záver.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?