Lukáš a Monika sú súrodencami roka. Jediným činom dali svojim sestrám šancu znova sa narodiť
Môj život sa zmenil. Uvedomil som si, že niekto, kto zdravie má, si ho necení a ja som si ho začal vážiť, priznal Lukáš.

Spolupatričnosť a blízke rodinné vzťahy sú pre rómsku komunitu typické. Ak niekto v rodine ochorie, tieto charakteristické vlastnosti sa u Rómov ešte umocňujú. Odborníci Transplantačného centra Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice sa o tom, počas svojej klinickej praxe, už viackrát presvedčili.
„Za takmer dve desaťročia sme obličku na transplantačné účely odobrali vyše 100 živým darcom pričom 20 percent z nich boli Rómovia – mamy, otcovia, súrodenci, manželia a manželky,“ hovorí doktorka Tatiana Baltesová z Transplantačného oddelenia. Odvážnou darkyňou bola 29-ročná Monika aj 26-ročný Lukáš. Obaja darovali obličky svojim sestrám.

Recept na šťastie
Monika Mitrová z Uble mala len 12 rokov, keď sa začala báť o svoju sestru, ktorá mala vrodené problémy s močením. „Ešte ako malému dieťaťu jej museli vyoperovať jednu obličku s cystou a tá, ktorá jej ostala, o niekoľko rokov zlyhala,“ spomínala na kritické obdobie v živote ich rodiny. Darovať obličku sestre sa rozhodla hneď, bez ohľadu na riziká.
„Som rada, keď som poslom dobrých správ a v spoločnosti ľudí, ktorých mám rada, sa cítim dobre, to je môj recept na šťastie,“ dodáva Monika. V nedeľu, 5. marca, uplynuli štyri roky od transplantácie. Obe sestry sa majú dobre.

Brat, ktorý zachránil svoju sestru
Článok pokračuje na ďalšej strane: