Študentky sa dočkali ospravedlnenia. Na VŠVU končí učiteľ, ktorý ich mal prirovnávať k fekáliám
Simona Gálová
Simona Gálová

Študentky sa dočkali ospravedlnenia. Na VŠVU končí učiteľ, ktorý ich mal prirovnávať k fekáliám

Rektorka priznala, že uznanie a ospravedlnenie nie sú dostačujúce, pretože životy mladých ľudí ostanú navždy poznačené.

Akademický maliar Ivan Csudai / Deň otvorených dverí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave — Foto: TASR - Dano Veselský; TASR - Pavel Neubauer

Hovorí, že nemal zlý alebo osobný úmysel, no jeho krutý prístup dlhodobo traumatizoval viacerých študentov a študentky. Rektorka Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) sa na sociálnych sieťach ospravedlnila za neetické správanie pedagóga a výtvarníka Ivana Csudaia, ktorý mal študentov ponižovať, šikanovať, obťažovať a dokonca prirovnávať k fekáliám.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/RadioSlovensko/photos/bc.AbpRUkcST4jdA7fyZb3f7pgJQK-OQSbrAV8PoVF8X0aqp5Lt4BdH-QJF_JyLjMtS0jHdyZoYNnNs8GssdCVwVzUlORodzVIq_obTDlskLKsJHxGLp7oV1IGVw3Ol-8SpafKi6qxC8B3WDY2PzkPcggjQ/1586813644732988/?opaqueCursor=AbqLCqDkXaZQs-SHIdCY5zqI-fRPBGs0YjBFGRQYc6Pzt1tj_w4bdukMNI8GN4sO9v5GS0afZC3op7pWnpWUtBG1zey62Ccjf419HUGg0uTRRrv6YmNkZDKaIzNjwvCnlNO3afzFaJM_Vxo-AGsDpfM0vj7L1dgQapdrkD9QzwCGyU87xkuW9GKn-y1cck0SnHH_xWZF32gDwXgHf4MdxUHFR0CA6iIpZCfGsq7bXYYPy0JkRKl6ZyQLJYJUedlIaxqyX7oqo1rX9PkRgzxIYWcNeDHmSt9BHaC7hDtTmIwM1G4QoMmjPJGricmwmZazrV0NglY2eKSaYQcUgkcbE9kLA_G7xBhtnxIbF56mLjBSG9ITxKUNUON_J9q83toG6hXXe6AiYXLqKKbB4lZKWyqUA_LmPADSuapd7yUUcchN9zM-sFhMwwasQaCNPqy12UAkfAAFFAFxdNoLKBxU72Re8snj8Wp9-r7iU2SuS-4GN9ePFDCG7sIL1vD2xfzDsokxSx8NSb0Ztd4yOK_XeUjlh6no7Xl_9pyO1adBNz51xJY38tJ4Q0YHSRPCH6T73OgbpN1rM4uL2h2FyJybls81EwrzWLoSyrqrIztu-tbFa486MKM8EZj1ueX3fm02uuc&locale=sk_SK

Nadávky a sexuálne návrhy

O šikane, ponižovaní, nadávkach, ale aj o sexuálnom obťažovaní prvýkrát prehovorila na sociálnych sieťach umelkyňa Év van Hettmer, ktorá nastúpila na bratislavskú VŠVU v roku 2007.

„Bolo takým verejným tajomstvom, že si profesor ateliéru, ktorý som navštevovala, vždy vyberie najslabší článok, prípadne niekoho, na kom si vybíja nervy. Psychické obťažovanie bolo hrozné, pretože trvalo dva, tri roky. A zlé to nebolo len pre mňa alebo pre iných, ktorých obťažoval. Trpel celý ročník,“ vysvetľovala neskôr v rozhovore pre SME umelkyňa, ktorá ako prvá opísala neetické a toxické správanie učiteľa. Prehovorila aj o sexuálnom obťažovaní.

„Dostala som návrh, ktorý som odmietla, čo ma podľa mňa stál možnosť pokračovať v štúdiu. Ale zďaleka som nebola jediná, ktorá čelila takémuto správaniu,“ spomínala Év, ktorú neprijali na magisterské štúdium na VŠVU.

H*vno, ktoré nemá budúcnosť

Zo dňa na deň sa s ňou prestali rozprávať aj spolužiaci, pretože sa báli vedúceho. Pre Denník N povedali svoje výpovede aj ďalšie bývalé študentky, Ivana Šáteková a Katarína Sido, ktoré priznali, ako hrubo k nim maliar Csudai pristupoval.

„V mojom prípade nešlo o sexuálnu rovinu, no bola to hrubá šikana a ponižovanie. Pred spolužiakmi ma napríklad označoval za h*vno, ktoré nemá budúcnosť, a mala by som byť predavačka,“ spomínala pre SME Ivana Šáteková, ktorá je dnes jednou z najúspešnejších umelkýň na Slovensku.

Ospravedlnenie v súkromí

Rektorka VŠVU Bohunka Kolkesová sa dlho nepostavila na stranu študentiek a incidenty nechala najprv prešetriť. Po rokoch napokon prišlo ospravedlnenie bývalým študentkám aj ich rodinám a blízkym. Koklesová priznala, že skutok sa stal. Trom umelkyniam sa ospravedlnila najskôr osobne a neskôr aj verejne.

„Bolo to veľmi emotívne, ľudské stretnutie,“ priznala pre Denník N Ivana Šáteková, ktorá uviedla, že prípadom sa začala škola zaoberať až po medializácii, aj keď o správaní profesora povedali vedeniu školy už v minulosti. Až minulý rok v apríli rektorka poverila etickú radu školy, aby prešetrila podnet.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/vsvu.afad/posts/pfbid0bsMhFdoxKB8AfLgUJRrSf7GHy79CvBT69WUgnxncmM1usMSnsi1PU1G3NVZDyDjWl

„Uznávam podnet obetí ako oprávnený. Ako rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave sa ospravedlňujem v mene svojom a v mene celej školy menovite Mgr. art. Ivane Šátekovej, Mgr. art. Kataríne Sido a Mag. art. Év van Hettmer, ako aj ich rodinám a blízkym. Ospravedlňujem sa aj ich spolužiakom a spolužiačkam z Katedry maliarstva, ktorí a ktoré zažívali incidenty pedagóga voči šikanovaným študentkám, študentom a tým aj napätú klímu na katedre,“ uviedla na sociálnych sieťach rektorka.

Čaká učiteľa postih?

Priznala, že si uvedomuje, že uznanie a ospravedlnenie nie sú dostačujúce, pretože životy mladých ľudí ostanú navždy poznačené. K ospravedlneniu sa pridal aj akademický maliar Csudai, i keď ho poňal svojsky.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…