Dobré noviny
Prežili výbuch Černobyľu a za desaťročia neodišli. Túlavé psy majú byť kľúčom k záchrane človeka
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prežili výbuch Černobyľu a za desaťročia neodišli. Túlavé psy majú byť kľúčom k záchrane človeka

Štúdia je prvým krokom k pochopeniu, ako sa mohli psy prispôsobiť životu na jednom z najrádioaktívnejších miest na Zemi.
Štúdia je prvým krokom k pochopeniu, ako sa mohli psy prispôsobiť životu na jednom z najrádioaktívnejších miest na Zemi. — Foto: TASR/AP

Vedci majú v pláne niekoľko genetických štúdií.

Vedci teda porovnali DNA psov z oblasti Černobyľu s DNA voľne žijúcimi psami vo východnej Európe a zistili, že tie z Černobyľu boli úplne izolované od iných chlpáčov celé desaťročia.

Psy sa aj napriek obavám Sovietskeho zväzu rozhodli ostať na mieste a nemigrovali ďalej. Tie, ktoré žijú najbližšie k reaktoru, sú však geneticky odlišné od tých zo širšieho okolia a väčšinou ide o nemeckých ovčiakov.  

Psy boli schopné po výbuchu prežiť a rozmnožovať sa aj napriek tomu, že boli vystavené až 400-násobne väčšiemu žiareniu než jedince žijúce o 15 kilometrov ďalej. Vedcov teraz čaká ďalšia časť výskumu a to zistiť, ktoré genetické zmeny u psov boli spôsobené žiarením a ktoré inými faktormi – ako príbuzenských krížením a nerádioaktívnymi znečisťujúcimi látkami.

Foto: TASR

Prebiehajúca vojna na Ukrajine výskum komplikuje, vedci sa však túžia dostať opäť do Černobyľu a odobrať ďalšie vzorky. Vzhľadom na to, že z oblasti zmizli turisti, ktorí psom nechávali zvyšky jedla, vyzvali mimovládne organizácie, aby im dali dostatok potravy. Je to jediný spôsob, ako zabezpečiť ich prežitie a aj jedinečný výskumný materiál.

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?