Dobré noviny
Pomohol stovkám Slovákom so vzácnym ochorením. Vďaka Richardovi Imrichovi majú k dispozícii účinnú liečbu
TASR
TASR

Pomohol stovkám Slovákom so vzácnym ochorením. Vďaka Richardovi Imrichovi majú k dispozícii účinnú liečbu

Richard Imrich
Richard Imrich — Foto: TASR/Jaroslav Novák, Wikipedia

Spolu so svojimi kolegami sa podieľal na vývoji liečiva nitizinón.

Richard Imrich, ktorý sa zaslúžil o to, že od minulého roku majú slovenskí pacienti so zriedkavým ochorením alkaptonúria k dispozícii účinnú liečbu, je laureátom Krištáľového krídla za rok 2022 v kategórii medicína a veda. Spolu so svojimi kolegami sa podieľal na vývoji liečiva nitizinón, ktorý sa ukázal ako účinný liek pre tzv. chorobu čiernych kostí.

Skromný vedec

„Nesmierne si cením toto ocenenie, ale nepatrí iba mne,“ komentoval Imrich udelenie Krištáľového krídla, ktoré si prevzal na galavečere (4. 3.) v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. „Bol som veľmi potešený a cítil som zadosťučinenie za tie roky práce, lebo nebola to otázka len roku 2022, ale posledných vyše desiatich rokov,“ povedal laureát.

Richard Imrich.
Richard Imrich. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dlhodobá história nitizinónu, ktorý Európska lieková agentúra schválila ako účinnú a bezpečnú liečbu pre pacientov zriedkavého dedičného metabolického ochorenia alkaptonúria, začala podľa Imricha v 80. rokoch vo Švédsku, kde chemici zistili, že by mohol byť teoreticky použiteľný na „chorobu čiernych kostí“.

Ďakovná reč

Po roku 2000 prebehlo v USA krátke klinické testovanie, ktoré nebolo efektívne. Veľa sa zmenilo v čase, keď sa lieku na alkaptonúriu začal venovať Brit Nick Sireau. S profesorom Rangom z Liverpoolu vytvorili konzorcium výskumníkov, ktoré získalo grant Európskej únie.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?