Biatlonistky trápil v Östersunde vietor, stíhacie preteky ukončili

Silný vietor bol nad sily organizátorov 1. kola SP v biatlone vo švédskom Östersunde aj v mužskej stíhačke. Na rozdiel od žien biatlonisti na 12,5 km trať vôbec nevybehli.

Na 10 km trati žien v stíhacích pretekoch úradoval vietor, ktorý bol taký silný, že preteky po tretej streľbe prerušili, 1. decembra 2013 vo švédskom Östersunde. Foto: TASR/AP

Östersund 1. decembra (TASR) - Úvodné kolo seriálu Svetového pohára v biatlone vyvrcholilo v nedeľu stíhacími pretekmi. Na 10 km trati žien úradoval vietor, ktorý bol taký silný, že preteky po tretej streľbe prerušili. Počasie spôsobilo problémy najmä v streľbe, doplácala na ňu väčšina zo 60 štartujúcich, vrátane trojice slovenských žien, Jany Gerekovej, Anastasie Kuzminovej a Paulíny Fialkovej. V momente, keď preteky súťažná jury prerušila, bola na prvom mieste Bieloruska Domračevová pred Nórkou Flatlandovou (+18,2) a Ruskou Zajcevovou (+54,5). Jana Gereková zišla z trate na 19. mieste (+3:40,2), Anastasia Kuzminová na 29. (4:20,4) a Paulína Fialková na 30. (+4:22,7).

Nórka Flatlandová, za ňou s odstupom 16 sekúnd Ruska Zajcevová, s mankom 22 s Nórka Bergerová, vietor až 18 m/s a teplota na bode mrazu, to boli základné údaje stíhačky pred štartom. Najviac desil silný vietor, ktorý bol na hranici únosnosti. Nádeje na prenikavý výsledok živila Jana Gereková, v šprinte deviata, v stíhačke doháňala stratu na najlepšiu 45 sekúnd. Ďalšia slovenská hviezda Anastasia Kuzminová si situáciu skomplikovala nevydareným šprintom, skončila v ňom až na 35. mieste a s časovou 'dierou' 1:47 min, ktorá však vzhľadom na počasie nepôsobila beznádejne.

Na 60 štartujúcich čakali štyri položky na strelnici, dovedna s 20 terčami, ktoré vzhľadom na zjavnú lotériu mohli narobiť prevrat v poradí. Už prvá streľba ležmo tento predpoklad potvrdila, opraty líderky zobrala do rúk Bieloruska Domračevová, Gereková trafila len druhý terč, Kuzminová iba tretí a štvrtý, čo nebol povzbudivý úvod. Trápili sa však aj ostatné, no nie Paulína Fialková, ktorá obdivuhodne vybielila všetkých päť terčov ako jedna z deviatich a z 58. miesta sa posunula na 20-te.

Franziska Hildebrandt (vľavo) z Nemecka a Magdalena Gwizdonová z Poľska v záveji mimo štadióna pred stíhacími pretekmi žien na 10 km vo švédskom Östersunde. Na 10 km trati žien úradoval vietor, ktorý bol taký silný, že preteky po tretej streľbe prerušili. Foto: TASR/AP

Druhá strelba ležmo už bola v znamení víchrice a neomylnej Flatlandovej i Zajcevovej, ktoré doslova čarovali. Fialkovej už presná ruka nedopriala, prvý, druhý a štvrtý terč netrafila a trikrát krúžila na trestnom okruhu, Gereková a Kuzminová dva razy.

Odstupy narástli, v prvom rade v prospech vedúcej trojice Flatlandovej, Zajcevovej a Domračevovej. V prvej 'stojke' Flatlandová netrafila tri terče, Zajcevová rovnako, najrýchlejšia Domračevová dva. Slovenky sa v mierení nezlepšili, Kuzminová s tromi, Gereková a Fialková s dvoma trestnými okruhmi si však už hlavy lámať nemuseli, pretože preteky jury zrušila. Jana Gereková zišla z trate na 19. mieste (+3:40,2), Anastasia Kuzminová na 29. (4:20,4) a Paulína Fialková na 30. (+4:22,7).

Muži na trať ani nevybehli

Silný vietor bol nad sily organizátorov 1. kola SP v biatlone vo švédskom Östersunde aj v mužskej stíhačke. Na rozdiel od žien biatlonisti na 12,5 km trať vôbec nevybehli. Súťažná jury sa snažila preteky zachrániť posunom štartu na 14.00, no silný vietor sa nezmiernil, a tak ich zrušili.

Podľa výsledkov zo šprintu mali vybehnúť ako prví na trať Francúz Martin Fourcade, Švéd Fredrik Lindström (+7) a Američan Tim Burke (+31), zo slovenských mužov 23. Pavol Hurajt (1:21), 43. Tomáš Hasilla (+2:09), ktorý si týmto umiestením vytvoril kariérne maximum v SP, 47. Martin Otčenáš (+2:11) a 60. Matej Kazár (+2:34).