Dobré noviny
Toto sú najznámejšie bradaté ženy histórie. Jedna sa stala sväticou, druhá si zarobila poriadny balík
Dobré noviny
Dobré noviny

Toto sú najznámejšie bradaté ženy histórie. Jedna sa stala sväticou, druhá si zarobila poriadny balík

— Foto: Neznámy autor, Public Domain, Wikimedia Commons / Scherr -CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Bradaté dámy vo svete spopularizoval nástup cirkusov a čudesných šou.

Vlkolačí syndróm alebo aj hypertrichóza je veľmi vzácna dedičná genetická porucha, ktorá postihuje približne jedného človeka z niekoľkých miliónov. Zatiaľ čo historické zápisky pred 19. storočím poznajú len zopár bradatých dám, spopularizoval ich nástup cirkusov a čudesných šou, ktoré sú podla dnešných kritérií odsúdeniahodné. Ako uvádza portál The Vintage News, hoci niektoré z nich svoj stav považovali za prekliatie, iné v ňom videli spôsob, ako získať slávu a bohatstvo. Pozrite si najznámejšie z nich.

Svätá Starosta

Za prvú známu bradatú dámu sa považuje svätá Starosta, známa aj ako sv. Wilgefortis. Legenda hovorí, že bola mladou šľachtičnou, ktorá si bradu vymodlila v snahe vyhnúť sa nechcenému manželstvu. Zložila preto sľub panenstva a modlila sa, aby sa stala odpornou.

Keď jej narástla brada, ženích svadbu odvolal, no jej otec ju dal za trest ukrižovať. V 16. storočí sa však začalo uvažovať, či vôbec existovala. Napriek tomu sa stala obľúbenou svätou, ku ktorej sa modlia ženy, ktoré chceli uniknúť svojim násilníckym manželom.

Magdalena Ventura

Ďalšou známou dámou s hypertrichóza bola Magdalena Ventura, ktorá sa narodila okolo roku 1579. Na rozdiel od iných bradatých dám začali Magdalene rásť chĺpky na tvári až po 37 rokoch. Jej inakosť si všimol vojvoda z Alcalá, ktorý ju dal zvečniť v maľbe „Bradatá dáma z Abruzzi." Hoci mala v tom čase údajne už päťdesiatdva rokov, na zvýraznenie jej ženskosti jej dali do rúk dieťa a odhalili prsník.

Josephine Clofullia

Josephine, ktorá sa narodila v roku 1829, patrila k ženám, ktoré svoju inakosť využili na zárobok. Už v štrnástich rokoch koncertovala so svojím otcom a práve v tom období sa spoznala a vydala za svojho manžela Fortune Clofulliu. Po jeho boku sa presťahovala do Spojených štátov a nastúpila do  Amerického múzea PT Barnuma, kde ju pomenovali Bradatá dáma Ženevy a Madame Clofullia. Zviditeľnili ju aj dohady, že v skutočnosti nie je ženou. Túto klebetu však lekári vyvrátili.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?