Dobré noviny
Vytvoril zbierku vtipov, ktorá sa stala legendárnou. Komunisti sa Jánovi Kalinovi škaredo pomstili
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Vytvoril zbierku vtipov, ktorá sa stala legendárnou. Komunisti sa Jánovi Kalinovi škaredo pomstili

Ján Ladislav Kalina a jeho kniha Tisíc a jeden vtip
Ján Ladislav Kalina a jeho kniha Tisíc a jeden vtip — Foto: gagy.eu, knihobot.sk

Vo štvrtok 23. februára uplynie 110 rokov od narodenia Jána Ladislava Kalinu.

Na to, akou je rozprávanie vtipov populárnou disciplínou, je prekvapujúce, ako málo je kvalitných kníh v tomto žánri. Zato jedna svojou obľúbenosťou zatienila všetky ostatné a jej autora, možno trochu nespravodlivo, pozná väčšina čitateľov iba vďaka nej. Takýto úspech zaznamenal Ján Ladislav Kalina so svojou zbierkou Tisíc a jeden vtip.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=579605287498675&set=a.368821545243718

Rodák z Košíc

V skutočnosti však bol rozsah jeho aktivít oveľa širší, navyše na svoje najznámejšie dielo existenčne doplatil. Vo štvrtok 23. februára uplynie 110 rokov od narodenia spisovateľa, dramaturga, prekladateľa a publicistu.

Výber vtipov z knihy Jána Ladislava Kalinu:

1. Povráva sa, že tohtoročnú Nobelovu cenu za medicínu dostane doktor Gustáva Husák. Podaril sa mu nový druh transplantácie: presadil srdce Európy do zadku Sovietskeho zväzu.

2. Po dlhom čase sa stretli dvaja priatelia.

- Kde si bol tak dlho?

- Pätnásť rokov som bol zavretý.

- Za čo?

- Za nič.

- Neklam. Za to bolo desať rokov.

Zdroj: kniznica-poh.sk

Ján Kalina (alebo tiež Ján Ladislav Kalina, vlastným menom Ladislav Schwarz) sa narodil 23. februára 1913 v Košiciach. Vyrastal v Prešove, kde v rokoch 1924 až 1931 vyštudoval Šafárikovo reálne gymnázium.

Pomohli mu aj kolegovia

Ako syn fotografa sa zaujímal o film, divadlo, ale aj o ďalšie dramatické a zábavné žánre. Napokon sa rozhodol pre štúdium na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde v roku 1937 promoval. Nikdy sa však nevenoval právnickej profesii. Zamestnal sa ako asistent réžie vo filmových štúdiách na pražskom Barrandove. Prispieval do časopisov (Hej Rup, Šíp, Elán), spolupracoval s rozhlasom. V článkoch sa okrem iného venoval aj teórii a analýze filmovej tvorby, či filmovej hudbe.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?