Čech Bauer vyhral klasickú desiatku, Slováci výrazne zaostali

Nedarilo sa ani Alene Procházkovej, ktorá obsadila 74. priečku na päť kilometrov klasicky vo Svetovom pohári vo fínskom Kuusame.\n\n

Lukáš Bauer triumfoval vo Svetovom pohári po štyroch rokoch Foto: TASR/AP Photo

Kuusamo 30. novembra (TASR) - Čech Lukáš Bauer zvíťazil v sobotňajších pretekoch na 10 km klasicky v rámci otváracieho podujatia Svetového pohára bežcov na lyžiach vo fínskom Kuusame. Bauer dosiahol čas 24:43,6 min a o 2,4 s predstihol Nóra Eldara Rönninga. Rus Dmitrij Japarov zaostal o necelých 6 sekúnd, čo mu stačilo na tretie miesto.

Slovenskí reprezentanti výrazne zaostali a obsadili pozície v spodnej časti výsledkovej listiny. Martin Bajčičák skončil v konkurencii 120 štartujúcich 93. so stratou 1:52,2 min, Petra Mlynára klasifikovali až na 101. mieste (+2:27,6).

Bauer bol ešte na prvom medzičase siedmy, s pribudajúcimi kilometrami však naberal na rýchlosti a prepracoval sa až za vedúceho Japarova. Preteky napokon dotiahol do úspešného konca a mohol sa tešiť z 12. individuálneho pohárového triumfu. Na víťazstvo v SP pritom musel čakať od 16. januára 2010, kedy sa tešil z prvenstva v o päť kilometrov dlhších pretekoch. "Megaúspech. Ale musím sa priznať, že tomu veľmi nerozumiem, pretože pred pretekmi som sa necítil práve dobre a ani nijako výnimočne," cituje portál idnes.cz slová víťaza. "Dúfam, že toto bude vzpruha nielen pre mňa, ale pre celé mužstvo. Je to dobré vykročenie do olympijskej sezóny, ktorá bude skutočne náročná."

Výsledky - 10 km klasicky:

1. Lukáš Bauer (ČR) 24:43,6 min, 2. Eldar Rönning (Nór.) +2,4 s, 3. Dimitrij Japarov (Rus.) +5,7, 4. Paal Golberg (Nór.) +7,4, 5. Martin J. Sundby (Nór.) +12,6, 6. Alexander Bessmertnih (Rus.) +21,4, 7. Chris Andre Jespersen (Nór.) +24,4, 8. Maksim Vilegžanin (Rus.) +25,8, 9. Tim Tscharnke (Nem.) +26,0, 10. Alexander Legkov (Rus.) +29,5...93. Martin Bajčičák (SR) +1:52,2, 101. Peter Mlynár (SR) +2:27,6

Celkové poradie v SP (po 2 z 26):

1. Rönning 61 b, 2. Japarov 59, 3. Brandsdal 57, 4. Hattestad 51, 5. Bauer 50, 6. Poltoranin 49, 7. Gafarov 46, 8. Bessmertnych 46, 9. Golberg 45, 10. Čebotko 44

.

Opätovný triumf Kowalczykovej

Justyna Kowalczyková Foto: TASR/AP Photo

Poľka Justyna Kowalczyková triumfovala v sobotňajších pretekoch na 5 km klasicky v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame. V mrazivom počasí dosiahla čas 13:33,7 minúty a nadviazala tak na piatkové víťazstvo v šprinte klasickou technikou.

Druhé miesto obsadila Nórka Marit Björgenová so stratou troch sekúnd, tretia skončila jej krajanka Therese Johaugová (+14,6 sek). Slovenke Alene Procházkovej sa v sobotu nedarilo, keď so stratou 1:38,6 min na víťazku obsadila až 74. priečku.

Kowalczyková si v neľahkých podmienkach musela dávať pozor najmä na najväčšiu konkurentku Marit Björgenovú. Jej náskok však neustále sťahovala a napokon ju predstihla o celé tri sekundy. "Bol to ťažký závod v ťažkých podmienkach. Neustále som súperila s Marit. Našťastie som sa dobre cítila a po včerajších pretekoch som sa dokázala zregenerovať," citovali poľské médiá obhajkyňu glóbusu za celkový triumf v seriáli.

Výsledky - 5 km klasicky:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 13:33,7 min, 2. Marit Björgenová (Nór.) + 3,0 sek, 3. Therese Johaugová (Nór.) +14,6, 4. Julia Tčekalevová (Rus.) +18,4, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +18,7, 6. Krista Lähteenmäkiová(Fín.) +26,3, 7. Sadie Bjornsenová (USA) +29, 8. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +33,9, 9. Heidi Wengová (Nór.) +39,3, 10. Masako Išidová (Jap.) +42,2...74. Alena PROCHÁZKOVÁ +1:38,6 min

Celkové poradie v SP (po 2 z 26): 1. Kowalczyková 100 b, 2. Björgenová 66, 3. Randallová 62, 4. Herrmannová 61, 5. Johaugová 54, 6. Östbergová 54, 7.Lähteenmäkiová 52, 8. Kallová 51, 9. Šapovalová 47, 10. Ivanovová 44...22. Procházková (SR) 24