Hrajú sa či bijú? Slovenka zisťovala pravdu o tom, čo skutočne robia mačky v našich domácnostiach
Pravdepodobne existujú tri skupiny interakcie.
Zistiť, či sa mačky hrajú, bijú alebo niečo medzi tým, bolo cieľom výskumu slovenskej vedkyne zameraného na spoločenské správanie sa mačiek. Ako informovala hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Zuzana Bobriková, jeho výsledky boli publikované aj v prestížnom vedeckom časopise Scientific Reports.
Stovka videí, dvesto mačiek
Spoločenské správanie mačiek začala študovať Noema Gajdoš Kmecová, výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu UVLF. Spolu s ďalšími autormi z Univerzity v Lincolne vyhodnotili 105 zverejnených videí, ktoré zachytávajú interakcie medzi 210 mačkami. Dospeli k výsledkom, že pravdepodobne existujú tri skupiny interakcie - hravá, teda priateľská, ďalej agonistická (agresívna) a prechodná.
„Hlavným prvkom hravej skupiny bolo zápasenie, wrestling, keď mačky nepoužívali pazúry a bola to taká naozaj zdieľaná interakcia. Mačky v agonistickej skupine najmä vokalizovali, teda vydávali rôzne zvuky a boli tam neaktívne pauzy, čo je typické pre mačacie súboje,“ spresnila Gajdoš Kmecová.
Čo zistili?
Prechodná skupina mala podľa jej slov známky oboch, no približovala sa viac k hravej. „Najvýznamnejším znakom bola dlhotrvajúca interakcia, keď sa mačky napríklad dotýkali labkami alebo jedna na druhú skákali,“ dodala s tým, že vo výskume chcú pokračovať.
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.