Viete, kedy volať na číslo 155 a kedy na 112? Správnou voľbou môžete získať drahocenné sekundy
Pokiaľ si človek nie je istý, zavolaním na číslo 112 chybu neurobí.
S požiarom domu či lesa, ale ani s vážnymi zdravotnými nevoľnosťami sú obyčajne sami neporadíme. Rovnako tak ani pri väčšej dopravnej nehode. Preto sú k dispozícii záchranné zložky, aby nám poskytli pomocnú ruku, odbornosť či radu. Mnohí však stále majú chaos v tom, na ktorom čísle zastihnúť záchranárov, ktorých aktuálne potrebujeme. Viete teda, kedy volať na tiesňovú linku 155 a kedy na 112? Hoci človek vytočením univerzálneho čísla 112 chybu neurobí a operátori si medzi sebou odovzdajú potrebné informácie, záchranári upozorňujú, že v istých prípadoch strácate drahocenné sekundy.
„Ak v prípade vážnych zdravotných ťažkostí zavoláme na 112 namiesto 155, nestane sa nič vážne," ozrejmujú odborníci na sociálnych sieťach. „Svoj problém však budete musieť vysvetľovať dvakrát, operátorovi na 112 a neskôr aj operátorovi na 155. Pomoc sa tak môže oneskoriť o desiatky sekúnd," upozorňujú.
Na linku 155 sa preto obraciame v prípade vážnych zdravotných ťažkostí, doslova, keď ide o zdravie alebo o život. Univerzálnu linku 112 zas kontaktujeme v prípade väčšieho nešťastia, napríklad dopravnej nehody, prírodnej katastrofy, či požiaru, keď na mieste môžu pomôcť všetky zložky integrovaného záchranného systému - hasiči, polícia aj záchranári.