Na verejnosť prenikli tri dosiaľ nepublikované poviedky Salingera
TASR
TASR

Na verejnosť prenikli tri dosiaľ nepublikované poviedky Salingera

Prozaické diela s názvami The Ocean Full of Bowling Balls, Paula a Birthday boli dostupné iba v knižniciach dvoch amerických univerzít.

J.D. Salinger Foto: TASR/AP Photo

Washington 29. novembra (TASR) - Trojica dosiaľ nepublikovaných poviedok amerického spisovateľa Jeroma Davida Salingera prenikla prostredníctvom internetu na verejnosť. Prozaické diela s názvami The Ocean Full of Bowling Balls, Paula a Birthday boli dostupné iba v knižniciach dvoch amerických univerzít.

Ako dnes informovala stanica BBC, prvá poviedka má osobitný význam, pretože sa stala podkladom pre Salingerov jediný román Kto chytá v žite (1951). Naskenované kópie poviedok sprístupnila neznáma osoba na zdieľacej webovej stránke What.cd tento týždeň, následne sa rýchlo rozšírili po internete.

Minizbierka nazvaná Tri príbehy má obyčajný čierny obal a obsahuje aj spisovateľov list vydavateľstvu Little, Brown & Company, týkajúci sa rukopisov svojich diel.

David Ulin, literárny kritik denníka Los Angeles Times napísal: "Ešte nikdy som nečítal poviedku The Ocean Full of Bowling Balls; je súčasťou zbierky Salingerových materiálov v knižnici Princetonskej univerzity a dostupná iba bádateľom, ktorí sú počas jej čítania pod stálym dohľadom."

Ostatné dva tituly sú uložené v Centre Harryho Ransoma, ktoré patrí Texaskej univerzite. "Táto inštitúcia má relatívne voľné pravidlá, čo sa týka rukopisov. Čitatelia si dokonca môžu zhotoviť fotokópie, hoci ich nesmú ďalej šíriť," dodal Ulin.

Po úspechu románu Kto chytá v žite, z ktorého sa predalo 65 miliónov výtlačkov, Salinger ešte vydal niekoľko zbierok krátkych próz, ako aj samostatných poviedok. V roku 1965 prestal publikovať a stiahol sa z verejného života, hoci sa predpokladá, že tvoril až do svojej smrti v roku 2010.

Spisovateľ zanechal pokyny, podľa ktorých sa jeho nepublikované diela nesmú vydať ďalších 50 rokov po tom, ako zomrie. Podľa nového televízneho dokumentu sa však v rokoch 2015-2020 chystá zverejnenie jeho piatich dosiaľ nepublikovaných diel, medzi nimi aj poviedky The Last and Best of the Peter Pans, ktorá je pokračovaním románu Kto chytá v žite.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…