Novou starostkou sa stala žena, ktorá žila tehotná na ulici. S novorodeniatkom bývala v aute
Simona Gálová
Simona Gálová

Novou starostkou sa stala žena, ktorá žila tehotná na ulici. S novorodeniatkom bývala v aute

Keď nemáte jedlo a strechu nad hlavou, ste v režime prežitia, priznala starostka.

Sheng Thaová — Foto: Facebook - Sheng Thaová

Prístavné kalifornské mesto Oakland má takmer pol milióna obyvateľov a viac ako 5000 ľudí žije na ulici, informoval San Francisco Chronicle. Jednou z nich kedysi bola aj Sheng Thaová, ktorá sa pred pár dňami stala novou starostkou mesta. Novozvolená hlava samosprávy priznala, že zažila bezdomovectvo, keď bola v šiestom mesiaci tehotenstva a aj po narodení syna.

So synom žili v aute

Sheng Thaová je dcéra utečencov z ďalekého Laosu, ktorí sa rozhodli utiecť z krajiny pre genocídu. Sheng bola siedmym z desiatich detí, s ktorými rodičia odišli z Laosu až do Kalifornie, kde ich však nečakal o nič jednoduchší život. Ako uviedla pre Latin Post, vyrastala v chudobe, z ktorej sa jej rodina nedokázala dostať bez pomoci. Ako dospelá sa zamilovala do muža, o ktorom si myslela, že je jej životnou výhrou, opak bol však pravdou.

Z láskavého partnera sa stal násilník, ktorý ju niekoľkokrát zrazil na zem, kopal do nej a ťahal za vlasy, aj keď bola tehotná. Ako 20-ročná ho opustila a utiekla.

V tom čase nedokázala získať prácu, pretože ženu v šiestom mesiaci tehotenstva nikto nechcel zamestnať. Prespávala na ulici, a keď sa jej narodil syn, ich domovom sa stalo opustené auto. Až po mesiacoch dostala pomocnú ruku od miestnej školy, ktorá jej dovolila bývať v jednej internátnej izbe.

Práve vďaka tejto pomoci sa dokázala postaviť na vlastné nohy. Prácu si našla náhodou, keď v jednej organizácii hľadala oblečenie z druhej ruky. Vtedy jej poskytli platenú stáž, ktorá ju nakoniec za 15 rokov tvrdej práce dostala až do politiky.

Aby boli všetci vypočutí

„Neisté bývanie a potravinová neistota sú najväčším problémom. Keď nemáte jedlo a strechu nad hlavou, ste v režime prežitia,“ spomínala Sheng Thaová, ktorá sa nakoniec stala prezidentskou mestskej rady a tento rok aj starostkou mesta Oakland.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10217558970830854&set=basw.AbowSCNXmlZY4BvXygzATV_Jd7iCLhkxj2ZzgItaPzPQVh41qgnL7oMA4pT-nCtOGnLFAOHedcD58sYI_rZVpwsJqFqfDTGIO15GXWnvRtITNigHI0-i5KsMT1Aa78fzW9nnpp9S85yKYf3okeRazKNj&opaqueCursor=AbpNVDGIz4ypYIcycQ1fLysa-NY2P15gNx8y6NoMLrjrhfE1jzgrdtdLeKAOSZRH86INCWBCBi0Ee9g6gPGEDz8kvuajYCCEU_XRiMTNy4LkI3W3hSWcZ8XJIwm9vrSRNeuia3g7rZd-gV98G7jHoLnbbiO8sj__xJsH-zLKuGx1MmqgG9BD2ZSeCuT4AOdnxyZOJIm39_8rASlxLC6l7eCBxzQ7EnL8sJQ850YzP4fTbK1mUWwbQE_MeosQ_usXEtIRmSUqbJcwXgdjrmdjQY4c335WCKqllTytuUYDqJuXSW1-8saNwcpYQAm2bDuE30wkUXwSwPwxbxvjLjrJgWD3dmJ8nvvEPPk_s-PcNCjTNGDq3wb9bezKNj7Iq6kRubenPkv6ujKDEkFjL1FpNKj_2fLnWUcwsHtJlCSogl5v8E2QVtEU22ZjGahn1gsYyRjM3GrtwOmWpqf-vp7_bH9JXavxxCSRLGfgfMlatgH8hjsHLeZTHb04glnl2u3oWGAymLnBLeuFp2dQD_04pZ1lZxawUbg7iJ-VIlkOE9jsOzS9u_gBkpulqAst9hDv1MDPQy3lL3oGrpmOhptpB588C9Rv9gmgPe3In1wHI9OYTl2AMcIwyqx21qtKoGzFSDwKLeOpIMyET6Uu-1Bwdz8uPcMYq3qc1b3zmyT4rBtpYVTZ8lPqxE3Z-pKnRYTocEg6sckD1zH9aw6nSlUnu3FvgEZ8fDuWpcjtjdriI6WI9PKiEDWxXoCdj5y6I23mhuLrhpJLdzJXZU6ZYuZav_tJmtiJRIJtCKpFkkpv1E-jCA

Jej najväčšou prioritou v práci je bezdomovectvo, ktoré za posledné tri roky v meste stúplo o 24 percent. V meste by chcela spustiť výstavbu dostupných bytov, posilniť ochranu nájomcov a rozšíriť služby prevencie násilia. „Chcem, aby sme konečne vypočuli všetkých ľudí a najmä tých, ktorí žijú na okraji našej spoločnosti,“ odkázala na záver svoje najväčšie želanie.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…