Dobré noviny
Chátrali, no dnes patria k obľúbeným atrakciám. Peter priniesol na Hrebienok unikátne tatranské chaty
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Chátrali, no dnes patria k obľúbeným atrakciám. Peter priniesol na Hrebienok unikátne tatranské chaty

Viacero chát možno v Tatrách nájsť na jednom mieste.
Viacero chát možno v Tatrách nájsť na jednom mieste. — Foto: Facebook Výstava miniatúr tatranských chát Hrebienok / reprofoto TV Noviny

Umelec chcel atmosféru vysokohorských chát sprostredkovať aj menej zdatným turistom.

Desaťročia pustli, ale dnes turistov symbolicky sprevádzajú po tatranských chatách. Reč je o starých rozhodcovských vežiach na Hrebienku, ktoré niekoľko rokov kazili výhľad a boli nebezpečným lákadlom pre zvedavcov. Umelec Peter Trembáč napokon prišiel s nápadom, ktorý patrí k vyhľadávanej atrakcii. Ako informujú TV Noviny, vytvoril ikonické tatranské chaty, ktoré si môžu na vlastné oči pozrieť aj menej zdatní turisti.

„Oslovil ma Paľko Husár, majiteľ týchto priestorov, že či by som niečo nevymyslel. Boli v totálne dezolátnom stave,“ zaspomínal si na začiatky projektu, ktorý sa dnes teší veľkej obľube. Rozhodcovské veže, ktoré sú akousi pamiatkou na Svetový pohár v roku 1976, totiž zakrátko premenil na múzeum miniatúr vysokohorských chát. Tie sa tak stávajú ľuďom dostupnejšie, a to aj bez celodennej turistiky.

„Počítali sme s tým, že do Tatier chodia aj starší ľudia, ktorí už na chaty nevystúpia, rovnako aj rodiny s malými deťmi,“ prezradil pred časom umelec, ktorý chcel atmosféru vysokohorských chát sprostredkovať všetkým bez rozdielu. Ako rodenému Popradčanovi sa drevené stavby spájajú len s milými zážitkami. „Na Zamkovského chatu mám veľmi príjemnú spomienku. Ako študent na strednej škole som tu cez prázdniny pôsobil ako nosič a s kamarátmi som tu prežil strašne veľa krásnych chvíľ,“ pospomínal si.

Drobným chatám, ktoré Peter tvoril výhradne z prírodných materiálov, akými sú kameň či drevo, venoval množstvo času. Každá z nich si vyžadovala približne mesiac práce, pričom predlohou sa mu stali vlastné fotografie. Dnes ich v múzeu dopĺňajú aj rôzne informácie o tatranskej faune či flóre a na oknách nechýbajú ani fotky, ktoré imitujú tatranskú scenériu.

 

Už ste čítali?