Dobré noviny
Muž postrelený do hlavy patrí medzi najväčšie záhady ľudstva. Tvrdil, že štyridsať rokov nespal
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Muž postrelený do hlavy patrí medzi najväčšie záhady ľudstva. Tvrdil, že štyridsať rokov nespal

Vľavo: Paul Kern (Kern Pál).
Vľavo: Paul Kern (Kern Pál). — Foto: Wikimedia Commons/Sconosciuto, unsplash.com/Andrea Piacquadio

Je toto rekordman v nespavosti?

Spánok je nevyhnutnou časťou života každého z nás. Môžeme viesť polemiky o tom, po koľkých hodinách spánku sa cítime dobre zregenerovane, ale väčšinou sa ľudia zhodnú v jednom – bez akéhokoľvek spánku by nedokázali fungovať. V histórii sa však objavil človek, ktorý nedobrovoľne odporoval všetkým vedeckým predpokladom. Vo svete sa odohralo hneď niekoľko pokusov o vytvorenie rekordu v bdení a jeho následky sa na fyzickom aj mentálnom zdraví ukázali veľmi rýchlo. Ako však píše portál Medium, maďarský vojak Paul Kern po vážnom zranení údajne nespal štyridsať rokov – až do konca svojho života.

Osudový výstrel

Paul Kern bol počas prvej svetovej vojny členom elitného maďarského oddielu. V roku 1915 jeho jednotka bojovala proti Rusom, pričom jeden z výstrelov ho zasiahol do hlavy. Guľka preletela do jeho pravého spánkového laloka a okamžite upadol do bezvedomia. Vojaka previezli do nemocnice a lekári si boli istí, že ak guľku z jeho mozgu nevytiahnu, zomrie. Kontrola ukázala, že strela poškodila časť mozgu, ktorá riadi emócie či schopnosť riešiť problémy a plánovať.

Keď sa vojak o niekoľko dní neskôr zobudil, netušil, že to bolo poslednýkrát, keď sa prebral zo spánku. Údajne totiž stratil schopnosť spať. Jeho symptóm potom miatol a zamestnával lekárov ďalších 40 rokov. Jeho prípad bol vedeckou anomáliou.

Bez spánku nikto nevydržal

Spánok pomáha telu, aby ostalo zdravé a vyhýbalo sa chorobám. Mozog bez spánku nedokáže pracovať tak, ako má a jeho nedostatok rapídne zhoršuje jeho fungovanie. Zhorší sa sústredenie, myslenie, ale aj schopnosť uchovať si spomienky. Aj experimenty s bdením sprevádzali halucinácie, zmeny osobností a človek po krátkom čase nedokázal vyriešiť ani jednoduché matematické zadania. Z dlhodobejšieho hľadiska sa mohli dostaviť depresie, úzkosti, straty pamäte, ale aj infarkt.

Šestnásťročný študent Randy Gardner vydržal bez spánku viac ako 11 dní, teda 264 hodín, keď sa pokúšal prekonať rekord japonského DJ-a. Ten dovtedy vydržal nespať 260 hodín. Pokus sprevádzali vedecké experimenty a Randy bol pod dohľadom odborníkov. V tej dobe sa predpokladalo, že dlhodobé vynechanie spánku môže viesť k smrti. Aj preto Guinessova kniha rekordov prestala viesť túto kategóriu z obavy, že ľudia by si v honbe za rekordom ublížili.

Život bez spánku

Paul Kern musel po odchode z nemocnice zabudnúť aj na vojenskú kariéru. Zistil, že zranenie mu nespôsobilo len to, že nemohol zaspať - po spánku podľa svojich slov ani netúžil. Vždy, keď sa snažil prinútiť zaspať, cítil sa ešte viac zničene, ako keď iba fungoval ďalej.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?