Na tomto ostrove zakázali všetko, čo jazdí na kolesách. Všade sa chodí pešo, bicyklovať sa môžu iba deti

Zaužívanú tradíciu by nemenili za nič na svete.
Grécky ostrov Hydra je miestom, ktoré turisti vyhľadávajú práve kvôli nepredstaviteľnému tichu. Žiaden zvuk áut, žiadne vyhýbanie sa skútrom ani pokusy prepchať sa medzi zaparkovanými autami v úzkych uličkách. Na ostrove sa totiž nenachádza jediný automobil, motocykel a ani bicykel.
Desaťročia bez kolies
Používanie kolesových prostriedkov vychádza z dekrétu, ktorý schválili ešte v 50-tych rokoch 20. storočia a odvtedy ho nikto nezmenil. Jediným možným spôsobom dopravy na ostrove sú tak vaše nohy. Keď na ostrov každý týždeň dorazia dodávky potravín, poštových zásielok či stavebného materiálu, v prístave sú už nachystané osly. Mesto je postavené v strmých kopcoch a práve osol je jediným, kto sa dokáže vyštverať schodami a úzkymi uličkami až na vrchol.
Jedinú výnimku v zabehnutých pravidlách majú deti do 12 rokov, ktoré sa môžu bicyklovať, ale iba v zimnej sezóne. Dekrétom chceli pred rokmi ochrániť práve jedinečnú architektúru ostrova a nechceli ju zničiť kolesovými vozidlami. Pokoj a ticho boli dôvodom, prečo tento ostrov vyhľadávalo aj množstvo umelcov vrátane Leonarda Cohena či Pabla Picassa, ktorí sem radi chodili tvoriť.
Menšie komplikácie do života
Hydra je krásnym miestom na oddych, ale ako sa tam žije približne trom tisíckam jej stálych obyvateľov? Podľa miestnej realitnej maklérky z Anglicka, ktorá na ostrove žije už viac ako 20 rokov, sú najťažšou skúškou požiare. Tie sa na ostrove objavujú pravidelne, ale vždy sú odkázaní na lietadlá z pevniny. Každý z miestnych musí potom priložiť ruku k dielu. „Každý musí bežať a ručne nosiť vodu, aby oheň uhasil,“ opisuje Kelsey Edwards.
Nedostatok vozidiel je problémom aj v situáciách, keď by sa za iných okolností volala záchranka. Do zdravotného strediska sa aj najvážnejšie prípady dostanú len na nosidlách miestnych, poprípade na oslovi. Stredisko ani nie je prispôsobené na vážnejšie prípady – na tie je nevyhnutný prenos helikoptérou do hlavného mesta. Nepohodlný je aj odvoz odpadu z domácností, ktorý sa musí vynášať len na niekoľko zberných miest na ostrove.
Napriek všetkým komplikáciách si však miestni nedokážu predstaviť, že by staré pravidlo o zákaze kolies zrušili. Stačí sa im pozrieť na okolité ostrovy, kde sa podľa nich nedá ani prejsť za roh ulice, aby ľudí neohrozil niekto na skútri. „Nechceme ani dýchať vzduch so zápachom benzínu, nie toto tu nechceme,“ hovoria. Ostatné ostrovy majú problém aj s množstvom vážnych dopravných nehôd turistov počas letnej sezóny,