Na tomto ostrove zakázali všetko, čo jazdí na kolesách. Všade sa chodí pešo, bicyklovať sa môžu iba deti
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Na tomto ostrove zakázali všetko, čo jazdí na kolesách. Všade sa chodí pešo, bicyklovať sa môžu iba deti

Zaužívanú tradíciu by nemenili za nič na svete.

— Foto: Instagram: leeuwenmarcellevan/ Pexels.com

Grécky ostrov Hydra je miestom, ktoré turisti vyhľadávajú práve kvôli nepredstaviteľnému tichu. Žiaden zvuk áut, žiadne vyhýbanie sa skútrom ani pokusy prepchať sa medzi zaparkovanými autami v úzkych uličkách. Na ostrove sa totiž nenachádza jediný automobil, motocykel a ani bicykel.

Desaťročia bez kolies

Používanie kolesových prostriedkov vychádza z dekrétu, ktorý schválili ešte v 50-tych rokoch 20. storočia a odvtedy ho nikto nezmenil. Jediným možným spôsobom dopravy na ostrove sú tak vaše nohy. Keď na ostrov každý týždeň dorazia dodávky potravín, poštových zásielok či stavebného materiálu, v prístave sú už nachystané osly. Mesto je postavené v strmých kopcoch a práve osol je jediným, kto sa dokáže vyštverať schodami a úzkymi uličkami až na vrchol.

Jedinú výnimku v zabehnutých pravidlách majú deti do 12 rokov, ktoré sa môžu bicyklovať, ale iba v zimnej sezóne. Dekrétom chceli pred rokmi ochrániť práve jedinečnú architektúru ostrova a nechceli ju zničiť kolesovými vozidlami. Pokoj a ticho boli dôvodom, prečo tento ostrov vyhľadávalo aj množstvo umelcov vrátane Leonarda Cohena či Pabla Picassa, ktorí sem radi chodili tvoriť.

Menšie komplikácie do života

Hydra je krásnym miestom na oddych, ale ako sa tam žije približne trom tisíckam jej stálych obyvateľov? Podľa miestnej realitnej maklérky z Anglicka, ktorá na ostrove žije už viac ako 20 rokov, sú najťažšou skúškou požiare. Tie sa na ostrove objavujú pravidelne, ale vždy sú odkázaní na lietadlá z pevniny. Každý z miestnych musí potom priložiť ruku k dielu. „Každý musí bežať a ručne nosiť vodu, aby oheň uhasil,“ opisuje Kelsey Edwards.

Nedostatok vozidiel je problémom aj v situáciách, keď by sa za iných okolností volala záchranka. Do zdravotného strediska sa aj najvážnejšie prípady dostanú len na nosidlách miestnych, poprípade na oslovi. Stredisko ani nie je prispôsobené na vážnejšie prípady – na tie je nevyhnutný prenos helikoptérou do hlavného mesta. Nepohodlný je aj odvoz odpadu z domácností, ktorý sa musí vynášať len na niekoľko zberných miest na ostrove.

Napriek všetkým komplikáciách si však miestni nedokážu predstaviť, že by staré pravidlo o zákaze kolies zrušili. Stačí sa im pozrieť na okolité ostrovy, kde sa podľa nich nedá ani prejsť za roh ulice, aby ľudí neohrozil niekto na skútri. „Nechceme ani dýchať vzduch so zápachom benzínu, nie toto tu nechceme,“ hovoria. Ostatné ostrovy majú problém aj s množstvom vážnych dopravných nehôd turistov počas letnej sezóny, 

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…