Dobré noviny
Oči počas zimy vyžadujú zvýšenú starostlivosť
Inzercia
Inzercia

Oči počas zimy vyžadujú zvýšenú starostlivosť

Aj keď sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať, nízke teploty, ako aj ostré slnko dávajú v zime našim očiam poriadne zabrať. Vyvarujte sa preto nechceným ťažkostiam. Ukážeme vám na čo si dávať počas tohto obdobia pozor a ako sa efektívne chrániť.

Pozor na horské slnko

Opálení sa vraciame z hôr nielen v lete, ale aj v zime. Slnko, hory a sneh sú však pre oči zlou kombináciou. „Sneh odráža slnečné svetlo priamo do očí. Ide o tzv. svetelnú reflexiu. Tá dosahuje vyššie hodnoty vo vysoko položených miestach, ktoré sú pokryté snehom či ľadom. Snehová pokrývka zvyšuje UV žiarenie o 50 až 90 percent. Efektívna ochrana v podobe slnečných, alebo lyžiarskych okuliarov je nevyhnutná,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov. Na horách sa neraz stretávame aj s názvom snežná slepota. Môže sa objaviť po niekoľkých hodinách a môže pretrvávať aj niekoľko dní. Najčastejšími príznakmi je silná bolesť očí a svetloplachosť. Tu  vám môžu pomôcť upokojujúce kvapky do očí.

Suché oko nie je len v lete

Syndróm suchého oka pozná v lete snáď každý. Ojedinelým javom nie je však ani v zime.  „Vykúrené miestnosti, ako aj fúkajúci studený vzduch nadmerne vysúša oči. Výsledkom je narušená tvorba slzného filmu. Vaše oči sú po celom dni unavené a neraz aj začervenané. Medzi ďalšie príznaky patria opuchy, rozmazané videnie, alebo začervenanie. Riziko syndrómu suchého oka je rovnako vysoké aj v zime. Je vhodné oči pravidelne zvlhčovať,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková. Okrem toho by ste sa mali chrániť svoje oči pred nárazmi vetra kapucňou, čiapkou, alebo okuliarmi. Tie efektívne zabraňujú priamemu nárazu vetra do oka.

Pozor na umelé osvetlenie

Prirodzeného svetla počas zimných mesiacov máme nedostatok. Umelé osvetlenie však pre naše oči predstavuje prirodzenú záťaž. Oči sa rýchlejšie unavia, môžu byť začervenané alebo podráždené. Pri dlhodobej záťaži sa môžu prejaviť aj väčšie ťažkosti. Najväčším problémom pre oči bývajú najmä blikajúce žiarivky. Klasické žiarovky vyberajte s prevahou teplého žltého odtieňa svetla. „Ak sa v umelo osvetlenom priestore pohybujete väčšinu dňa, nezabúdajte dopriať vašim očiam aj oddych.  Je na vás či to budú očné cviky, zvlhčujúce kvapky, alebo prestávka na dennom prirodzenom svetle,“ radí Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa.sk, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov.

Riziková je aj sauna

Počas zimných mesiacov častejšie navštevujeme wellness a sauny. Ide o ďalšiu dôležitú oblasť, kde je potrebné vo zvýšenej miere si dávať pozor na svoje oči. A to najmä pokiaľ máte citlivé oči. Pri dlhšom pobyte v saunovom svete môžete pociťovať pálenie alebo dokonca pocit cudzieho telieska v oku. Ako aj v ostatných prípadoch aj tu je riešením pravidelné zvlhčovanie očí.

Náš tip:  Očné kvapky Laim-Care gel drops (20x0,33ml)

Laim-Care gel drops sú gélové očné kvapky, ktoré prinášajú ukľudnenie unaveným, namáhaným a podráždeným očiam. Účinnú zvlhčujúcu zložku týchto kvapiek predstavuje kyselina hyalurónová. Laim-Care gel drops eliminujú nepríjemné pocity spôsobené nestabilitou slzného filmu očí, ktoré sú vystavené vplyvom vetra, suchého či prašného prostredia alebo peľových alergénov. Zostávajú na povrchu oka, kde sú schopné sa držať dlhšiu dobu ako bežné očné kvapky. Poznateľne tak zvyšujú vlhkosť očí a nahrádzajú prípadný nedostatok sĺz.  Očné kvapky Laim-Care gel nájdete na e-shope alensa.sk. Packeta vám objednávku doručí na vybrané výdajné miesto alebo do vami zvoleného Z-Boxu. Pri objednávke nad 59 eur máte doručenie zadarmo.

Už ste čítali?