Dobré noviny
Za rozpad vzťahu často môžu maličkosti. Odborníci prišli na päť vecí, ktoré by sme nemali ignorovať
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Za rozpad vzťahu často môžu maličkosti. Odborníci prišli na päť vecí, ktoré by sme nemali ignorovať

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels.com, unsplash.com/Carly Rae Hobbins

Za rozpadom väčšiny dlhodobých vzťahov stojí hromadenie maličkostí.

Ak ste v minulom roku boli na nejakej svadbe, tak vedzte, že existuje viac ako 40 % pravdepodobnosť rozpadu tohto zväzku. Takmer každé druhé manželstvo na Slovensku sa končí rozvodom. Pároví terapeuti a mnohí psychológovia sa preto dlhodobo snažia prísť na to, ako tieto vzťahy zachrániť skôr, než bude neskoro.

Terapeuti Matthew Fray a Joanna Harrisonová vo svojej knihe riešili „maličkosti“, v ktorých ako partneri zlyhávame a neskôr sa dostávame do situácie, keď je rozvod nezvratný. Dvojica pritom vôbec nechce hovoriť o hrubých manželských zločinoch, ako sú násilie, alkoholizmus, nevera, či hazard s rodinnými úsporami. Zamerali sa každodenné maličkosti, ktorých neriešenie, ignorovanie či zľahčovanie sa neskôr nahromadí do neriešiteľného konfliktu. „Väčšina zlyhaní v dlhodobých vzťahoch nie je výsledkom toho, že ľudia so zlým charakterom robia svojim partnerom množstvo ohavných vecí. Oveľa bežnejšie sa stáva, že ľudia nedokážu rozpoznať maličkosti, ktoré sa neskôr sčítajú,“ vysvetľuje Fray.

Foto: Pexels.com

Harrisonová zas počas práce párovej terapeutky spozorovala päť spoločných znakov, ktoré neskôr viedli k neodvratnému rozpadu manželstva. Ide o päť oblastí konfliktu, ktoré sa pravidelne opakujú a našim cieľom by nemalo byť to, že sa ich vyvarujeme, ale že sa z nich poučíme. O čo presne ide?

1. Nebojte sa hádok

Konflikt nemusíme brať ako niečo negatívne. V skutočnosti je to príležitosť naučiť sa o sebe niečo dôležité. „Ľudia si myslia, že sa musia vyvarovať hádok a konfliktov, ale v skutočnosti ide o znaky, ktoré nás upozornia na oblasť, ktorej sa máme vo vzťahu venovať a riešiť ju,“ hovorí terapeutka. Po hádke si treba nájsť čas, sadnúť si s chladnou hlavou a pozrieť sa na problém z vtáčej perspektívy. Zaujímajte sa o to, čo pri tom cítil ten druhý. Je to presne čas, keď sa môžete rozvíjať a ešte viac sa zblížiť. Za často opakujúcimi sa hádkami sa navyše môžu skrývať iné problémy. Nájdite ich. Najhoršie je, keď sa tento záujem nahradí úplnou ľahostajnosťou.

2. Uznajte vplyv svojich činov

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?