V škole ho šikanovali a hádzali doňho banány. Lewisa Hamiltona zachránilo pretekanie a pomoc druhým
Obľúbený jazdec F1 často zvyšuje povedomie o rasizme a diskriminácii vo svete.

Brit Lewis Hamilton patrí medzi najväčšie mená šampionátu F1, pričom jeho úspechy obdivujú davy fanúšikov. Ako však prezradil v podcaste On Purpose, nebolo to tak vždy. Pre jeho farbu pleti sa mu všetci otáčali chrbtom a ako šesťročný školák sa stal terčom šikany. Z nepríjemných emócií ho vytrhlo až pretekanie.
Najťažšia časť života? Škola
„Škola bola najtraumatizujúcejšia a najťažšia časť môjho života. Šikanovali ma už ako šesťročného. V mojej škole som bol jedným z troch farebných detí,“ zaspomínal si podľa portálu The Guardian na náročné obdobie 38-ročný jazdec Mercedesu, ktorý v podcaste poodhalil výraznú časť svojho detstva.
„Väčšie a silnejšie deti sa so mnou často pohrávali. Posmievali sa mi, hádzali do mňa veci ako banány a bežne ma označovali slovom na ‚n‘. Volali ma miešancom a ja som nevedel, kam patrím. Hovoril som si: ‚Kde sú ľudia, ktorí vyzerajú ako ja?‘“ zamyslel sa a doplnil, že nepríjemné pocity sa mu spájajú aj s učiteľmi. Tí ho nikdy nenechali uspieť.
Zachránilo ho pretekanie
Keďže Hamilton cítil, že systém je proti nemu a on len pláva proti prúdu, veľa vecí v sebe potláčal. So svojimi myšlienkami sa nezdôveril ani rodičom. „Nechcel som, aby si môj otec myslel, že nie som silný. Keď sa mi preto chcelo plakať, zadržiaval som slzy,“ priznal sa. Práve pretekanie sa stalo jeho vykúpením. „Až keď som začal pretekať, dokázal som preniesť tieto emócie do mojej jazdy," ozrejmil rekordér, ktorý sa v týchto dňoch pripravuje na svoju 17. sezónu v monoposte Formuly 1.
To, že je stále jediným jazdcom tmavej pleti v kráľovskej disciplíne motoristického športu, mu otvára možnosti, ktorými pomáha aj iným. Spoludržiteľ rekordu v počte titulov v F1 často zvyšuje povedomie o rasizme a diskriminácii, čím chce dosiahnuť svet, kde bude môcť každý černoch kráčať po ulici s vierou, že tento svet bol stvorený pre neho.