4 detské knihy, ktoré pobavia, potešia, aj niečo naučia
Milan Buno
Milan Buno

4 detské knihy, ktoré pobavia, potešia, aj niečo naučia

Máme pre vás 4 tipy na novinky, ktoré potešia všetky deti.

— Foto: Ikar

Stonožka je veľká kamoška všetkých detí, ktoré rady čítajú a milujú knižky. Každý mesiac prináša niekoľko nových príbehov – od najmenších, pre ktorých má leporelá, až po žiakov prvého a druhého stupňa základnej školy, ktorých potešia dobrodružné, či napínavé príbehy. Máme pre vás 4 tipy na novinky, ktoré potešia všetky deti.

Prasiatko Pralinka

Pre školákov od 7 rokov odporúčam krásny príbeh Prasiatko Pralinka z novej detskej série Jazmínka zachraňuje zvieratká. Ako už tušíte, hlavnou hrdinkou je dievčatko Jazmínka, ktoré miluje zvieratá, jej ocko je farmár a mama zasa zverolekárka. Jazmínka má teda blízko k zvieratám, je veľmi citlivá a snaží sa ich vždy chrániť a neraz sa dostane do nejakého dobrodružstva.

Toto prvé sa začína, keď leží v posteli so svojimi mačkami a číta si obľúbený časopis Všetko o prasiatkach. Vzápätí už zachraňuje malé prasiatko, ktoré nemalo silu na to, aby sa pretlačilo cez svojich bratov a sestry, a aby sa nakŕmilo u mamičky. Jazmínka si prasiatko Pralinku vezme domov, s čím však jej rodičia veľmi nesúhlasia – hospodárske zvieratá predsa nemôžu byť domácimi miláčikmi. Trvajú na tom, že keď prasiatko trochu odrastie, treba ho predať. Potom sa všeličo skomplikuje, príde mrazivá búrková noc a jedna záchranná akcia.

Prasiatko Pralinka má necelých 140 strán, čiže deti knižku zhltnú a budú sa smiať i plakať. A súčasťou sú aj milé ilustrácie jednej mladej walesskej ilustrátorky.

Banzai: Toto je Japonsko pre deti

Ak majú vaše deti rady cestovanie, dávame do pozornosti knižku Banzai: Toto je Japonsko pre deti, je to ilustrovaný sprievodca Japonskom a približuje túto krajinu z rôznych pohľadov. Dočítate sa o japonskom písme, stolovaní na zemi, čajovom obrade, kimone, origami, o bojových umeniach, kreslených filmoch, komiksoch, aj o tom, odkiaľ sa vzala Hello Kitty. Pikoškou je, že vlamači sa v Japonsku vyzúvajú – viete, prečo to robia? Dozviete sa v knižke Banzai: Toto je Japonsko pre deti od 8 rokov.

Foto: Ikar

Nina a Milo na rybačke

Škôlkari od 4 rokov sa isto potešia knižke neuveriteľných dobrodružstvách kamarátov Niny a Mila. V prvej knihe sa vyberú na rybačku. Čakajú ich skvelé babičkine koláče, čistotná medvedica, užialený drak a silný vetrisko, ktorý odfúkne Mila... Knižka Nina a Milo: Na rybačke však nie je len obyčajným príbehom, ale je to netradičná interaktívna kniha, gamebook, ktorý deťom umožní rozhodnúť o tom, ako sa bude Ninino a Milovo dobrodružstvo vyvíjať. Deti si môžu vybrať z ponúkaných možností, prejdú na príslušnú stránku a príbeh bude pokračovať podľa ich predstáv. Autorkou je na Slovensku

obľúbená kanadská spisovateľka Marianne Dubucová, od ktorej už u nás vyšli knižky ako Na vrchol kopca, Lev a vtáčik, alebo Medveď a šepot vetra.

Foto: Ikar

Rok na hrade

A ešte jeden tip pre najmenších, pre deti od troch rokov. A je z mimoriadne obľúbenej série leporel Rok v... Ako viete, už v nej vyšlo 8 kníh, medzi najžiadanejšie patria Rok v lese, Rok v meste, Rok na dedine, či Rok na trhu. A teraz pribudol Rok na hrade.

Deti sa dozvedia, ako sa žilo v minulosti, navštívia stredoveký hrad kráľa Boleslava a kráľovnej Drahomíry! Spoznajú jeho obyvateľov, čiže kráľovské dcéry, kamarátku princeznú Slávicu, igrica Strunku, čo hľadá lásku – mimochodom, keby ste nevedeli, igric je stredoveký hudobník a spevák - potom rytiera Ctibora, ducha samotára, mnícha Budimila, figliarskeho šaša Zvonka. Nechýbajú večne rozhádaní kráľovskí radcovia, ale predovšetkým drak!

Rok na hrade má opäť takmer 30 strán, veľký formát a dvojstrany, ktoré zobrazujú hradný život každý mesiac počas celého roka. Okrem toho sa na úvodnej dvojstrane zoznámite s hlavnými hrdinami knižky a na poslednej nájdete interaktívnu hru. Všímavé deti môžu sledovať množstvo nezvyčajných udalostí, vrtochy počasia aj striedanie dní a nocí či ročných období. Ako všetky knihy z tejto krásnej série leporel, aj táto podnecuje predstavivosť, rozvíja všímavosť, schopnosť logicky myslieť a hľadať súvislosti a povzbudzuje rozprávačstvo, no predovšetkým prináša zábavu a pútavé spoznávanie.

Foto: Ikar

Detská edícia Stonožka je značka vydavateľského domu Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…