Podnikatelia ju neznášajú. Nová brazílska ministerka chce zastaviť odlesňovanie Amazónie za každú cenu
Ak nebude Amazónia chránená, nebude existovať žiadna klimatická bezpečnosť, vraví nová ministerka životného prostredia.
Prezident Luiz Inacio Lula da Silva a ministerka životného prostredia Marina Silvová / Amazonský prales. — Foto: TASR/AP
Nový brazílsky ľavicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva odštartoval svoje snahy o zastavenie odlesňovania Amazónie. Muž, ktorý nastúpil do úradu 1. januára, už počas predvolebnej kampane sľúbil, že podnikne rázne kroky na ochranu životného prostredia, a to najmä na posilnenie ochrany amazonských dažďových pralesov. Aj preto do funkcie ministerky životného prostredia vymenoval aktivistku Marinu Silvovú.
Po nás potopa
Prístup predchádzajúceho prezidenta Jaira Bolsonara vyvolával pobúrenie v Brazílii i v zahraničí. Dôvodom bol hlavne prudký nárast odlesňovania v amazonskej džungli. Krajne pravicový politik, ktorý zastával záujmy agropodnikateľov a ťažiarov, dal počas svojej štvorročnej vlády znížiť počet zamestnancov dozorných orgánov v oblasti ochrany životného prostredia a jeho vláda prestala stíhať plantážnikov za nelegálne vypaľovanie pralesa.
Illegal mining on Indigenous land in Brazil increased by ~500% from 2010 to 2020, a new study says.
Deforestation expanded under Pres. Bolsonaro, w/ 3K+ sq. miles of Amazon forest cleared in the last yr. Scientists say the Amazon is a key resource in fighting the climate crisis. pic.twitter.com/aJaUTNm1Pj
Podľa agentúry Reuters požiadal o zníženie nárokov na ochranu národných parkov v Amazonskom pralese a domorodých obyvateľov označil za prekážku v ekonomickom rozvoji krajiny, ktorú je potrebné odstrániť.
Podľa vládnych údajov sa počas Bolsonarovej vlády priemerné ročné odlesňovanie zvýšilo o 59,5 % oproti predchádzajúcim štyrom rokom a o 75,5 % v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím. Odborníci tvrdia, že toto ničenie je spôsobené najmä klčovaním džungle, aby sa mohli rozšíriť plochy na pestovanie plodín a na pasenie dobytka.
A research study led by OU researchers analyzed time series satellite images from 2000-2021, revealing the vital role of Indigenous territories and protected areas in forest conservation in the Brazilian Amazon.
Mimovládne organizácie, ktoré sa snažili dažďový prales chrániť, zvykol bývalý prezident nazývať „rakovinou“, a požiare, ktoré ho pustošili, označil za klamstvo. „Tropický dažďový prales nemôže horieť. Takže tento príbeh, že Amazon horí, je lož a musíme proti nej bojovať skutočnými číslami,“ hovoril Bolsonaro. Sľuboval, že do roku 2030 ukončí nezákonne odlesňovanie v Brazílii. Odborníci mali pred voľbami obavy, že prípadná výhra Bolsonara by mala pre prales katastrofálne následky.
BREAKING - The number of fires in the Brazilian Amazon in September 2022 has already surpassed the whole of September 2021. In only 7 days, there were 18374 hotspots detected by the Brazilian Space Agency. These are deforestation fires used to burn forest that was felled. pic.twitter.com/zuFybe1Cx7