Dobré noviny
Táto záhada trápila pred 500 rokmi aj Leonarda da Vinci. Vyriešiť sa ju však podarilo až teraz
Dobré noviny
Dobré noviny

Táto záhada trápila pred 500 rokmi aj Leonarda da Vinci. Vyriešiť sa ju však podarilo až teraz

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: University of Sevilla, unsplash.com/J K

Nad čím sa zamýšľal slávny Leonardo da Vinci?

Tento jav spozoroval už renesančný umelec Leonardo da Vinci. A zatiaľ čo pred 500 rokmi si s ním geniálny vynálezca nedokázal poradiť, zdá sa, že dnešní výskumníci ho prekonali, informuje portál The Independent. Dvojica vedcov totiž našla mechanizmus, ktorý to zrejme vysvetľuje.

Pred piatimi storočiami si da Vinci všimol, že vzduchové bubliny vo vode stúpajú nahor buď kľukato, alebo špirálovo - namiesto toho, aby išli priamočiaro. Nevedel vysvetliť, prečo je to tak, no zistil, že sa to deje iba v prípade dostatočne veľkých bublín. Kvantitatívny opis tohto javu alebo fyzikálny mechanizmus, ktorý by vysvetľoval tento periodický pohyb, sa až doteraz nepodarilo nájsť.

Takto načrtol špirálovitý pohyb bublín Leonardo da Vinci.
Takto načrtol špirálovitý pohyb bublín Leonardo da Vinci. Foto: Universidad de Sevilla

S dôležitým objavom sa pochválila dvojica vedcov - Miguel Herrada z Univerzity v Seville a Jens Eggers z Univerzity v Bristole. Pomocou numerickej diskretizačnej techniky po prvýkrát zistili kvantitatívnu zhodu s vysoko presnými meraniami nestability. Ich simulácie ukázali, že bubliny sa od priamej trajektórie odchyľujú, keď ich sférický polomer presiahne 0,926 milimetra. „Bublina sa deformuje v reakcii na sily, ktoré vyvíja kvapalina, a tvar bubliny mení charakter prúdenia, všimli si vedci.

Výsledky ich výskumu by mohli pomôcť pochopiť pohyb častíc, ktoré sú vlastnosťami medzi pevnou látkou a plynom. „Objavili sme mechanizmus periodického pohybu stúpajúcej bubliny, ktorý sa kvalitatívne líši od správania pevnej častice. To otvára dvere k štúdiu malých znečistení prítomných vo väčšine praktických prostredí, ktoré napodobňujú častice niekde medzi pevnou látkou a plynom,“ uviedli výskumníci na záver.

Už ste čítali?