Po schovávaní maľovaných kamienkov sú v kurze knihy. Deti ich hľadajú v parku i vo výkladoch a sú nadšené
Austrálsky projekt najmenším ukázal čaro čítania.

Keďže čas, ktorý deti strávia pred obrazovkami, narastá, mnohí rodičia hľadajú spôsoby, ako vo svojich ratolestiach vzbudiť lásku k čítaniu. Mama z austrálskeho Nového Južného Walesu prišla s nápadom, ktorý si pochvaľujú široko-ďaleko. Rozhodla sa zabaliť zopár knižiek a zabezpečila, aby sa stali súčasťou hľadania pokladu. Inšpiráciu pritom čerpala z celosvetovo úspešného trendu, keď ľudia spoločne so svojimi deťmi hľadajú a schovávajú maľované kamienky.
Z New Yorku až do Austrálie
Ako uvádza portál ABC, Samantha Dixonová prišla s nápadom pred troma rokmi, keď videla, ako najmenších pohltil trend maľovaných kamienkov. Zamyslela sa preto nad otázkou, prečo zábavku neposunúť na iný level a deťom namiesto toho ponúknuť knihy.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=10159498527237712&set=pcb.2427024067457046
„Mali sme policu plnú kníh, ktoré už deti čítali. Pomyslela som si, že by to bolo úžasné a pre deti užitočnejšie ako kamene," zaspomínala si Samantha. Urobila si preto prieskum a našla iniciatívu, ktorá sa podobnej zábavke venuje od roku 2012 v americkom New Yorku. Ročne rozdajú viac ako 600 000 kníh. Po ich vzore priniesla projekt aj do Austrálie a deťom opäť ukázala čaro čítania.
Deti sú magické
Úloha je jednoduchá. Detské knihy sa zabalia do ochranného plastového obalu spolu s odkazom, ktorý hovorí, že našli Braidwoodovu skrytú detskú knihu. Keď si ju prečítajú a napíšu svoje mená na obálku, môžu si ju ponechať alebo skryť, aby ju mohlo nájsť ďalšie dieťa.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=10226429181744202&set=pcb.1952630248229766
Knihy sú pritom schované po celom meste, a to v parkoch, na lavičkách, vo výkladoch či na iných verejných miestach. Deti si zábavku nevedia vynachváliť. Poctivo hľadajú, čítajú a opäť schovávajú, čím robia radosť iným. „Je krásne sledovať tváre malých detí, keď nájdu knihy. Je to magické,“ prezrádza Samantha, ktorá po troch rokoch s projektom nemá takmer žiadne starosti. Vybudovala komunitu, ktorá publikácie schováva pre zábavu a funguje aj bez jej pomoci. „Teší ma, že sa tieto knihy čítajú a nie sú len tak ponechané na policiach, ale aj to že sú deti vonku, hľadajú ich a nie sú za počítačmi,“ uzatvára.