Dobré noviny
Pán Tragáčik bol Jamesom Bondom socializmu. Žiadnu knihu vám nevydajú, hrozili najprv jeho autorovi
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Pán Tragáčik bol Jamesom Bondom socializmu. Žiadnu knihu vám nevydajú, hrozili najprv jeho autorovi

Zbigniew Nienacki
Zbigniew Nienacki — Foto: nienacki.art.pl, archív DN

Knihy o pánovi Tragáčika očarili množstvo ľudí aj na Slovensku. Dodnes ich zháňajú po antikvariátoch, kde sa nikdy dlho neohrejú.

Predstaví vám históriu a krásy Poľska

Aj vďaka dobrodružstvám pána Tomasza sa čitatelia dozvedali viac o histórii a krásach Poľska - dovolenky tak mnohí dodnes trávia objavovaním hradu Malbork, pri Mazúrskych jazerách, či v meste Frombork.

O popularite spisovateľa svedčí aj to, že ho mládež vybrala ako kandidáta na titul „Olsztýnčan roka 1979“. To si mimoriadne vážil: „Je to pre mňa o to cennejšie, že som sa predsa len nenarodil v tejto oblasti a v jej histórii. Je to šťastná chvíľa, keď si môžete uvedomiť, že vaša láska ku kúsku zeme, k ľuďom, ktorí ho obývajú, sa stretáva s prejavmi úcty a sympatií.“

Priskorý odchod

Zbigniew Nienacki nepísal iba romány pre mládež, venoval sa aj tvorbe pre dospelých. To mu v istom zmysle v Poľsku zabezpečilo tak trochu kontroverznú povesť.

Jeho knihy pre dospelé publikum (napr. román Raz w roku w Skiroławkach z roku 1983) búrali tabu a neobchádzal erotiku. Kritici ho obvinili z pornografie, no Nienacki v tom videl reklamu. „Spisovateľ sa ako tvorca zahráva s mocnou náukou o človeku. Je to veľký provokatér, manipulátor,“ uviedol Nienacki.

Hrob Zbigniewa Nienackeho.
Hrob Zbigniewa Nienackeho. Foto: Wikipedia/Kleszczu

Nienacki písal v období búrlivého osobného života. Rozišiel sa so svojou manželkou Helenou, s ktorou sa oženil v roku 1952, pričom v Lodži zostal aj jeho syn Mariusz. Obaja ho však navštevovali, pričom syn tam často trávil aj dovolenku. V Jerzwalde sa Zbigniew usadil s Alicjou Janeczekovou, ktorá bola jeho spriaznenou dušou a vernou životnou družkou posledných 27 rokov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Manuk (@manuk.books)

A zatiaľ čo jeho knihy mizli z pultov kníhkupectiev jedna radosť, on prvý rok býval v dome bez kúrenia, vody i nábytku. Zbigniew Nienacki bol človek priateľský k ľuďom - bol veselý, dobrosrdečný a pohostinný, no zároveň aj opatrný. Preto bol jeho dom obohnaný plotom a mal aj dve dogy, ktoré ho strážili. Spisovateľa neskôr kvárili zdravotné problémy. Pred svojou smrťou mal v pláne napísať detektívku zo súčasnosti, žiaľ, to mu už osud nedoprial. Zomrel 23. septembra 1994 vo veku 65 rokov na zástavu srdca.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?