Pán Tragáčik bol Jamesom Bondom socializmu. Žiadnu knihu vám nevydajú, hrozili najprv jeho autorovi
Knihy o pánovi Tragáčika očarili množstvo ľudí aj na Slovensku. Dodnes ich zháňajú po antikvariátoch, kde sa nikdy dlho neohrejú.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/grazynak3/posts/pfbid0kCNC7RZpibBsLuW1THcNxjsBhLtSeUEYRuuLD3RMjaG4vh6ArRyCojBU82eTSLDBl
„Keď ma uvidel a spýtal sa, koľko mám rokov, s ľútosťou pokýval hlavou a povedal: ‚Nie som v pozícii, aby som zmenil rozhodnutie súdruhov, ale môžete predsa písať pod pseudonymom‘,“ povedal Nienackemu podľa portálu nienacki.art.pl. Vďaka tomuto funkcionárovi začal pracovať ako novinár. Počas svojej žurnalistickej práce vydal zbierky reportáží, ktoré sa stali náčrtmi jeho neskorších románov. Medzi jeho pseudonymy patrilo aj meno „Ewa Połaniecka“.
Jeho prvým úspechom bola kniha Uroczysko – Pan Samochodzik i święty relikwiarz (Pán Tragáčik a vzácny relikviár), ktorá vyšla v roku 1957. Kultový automobil však do nej napasoval až neskôr, hlavnou postavou bol najskôr iba úradník Tomasz. Kniha sa dočkala niekoľkých reedícií a aj pár pozitívnych recenzií. Následne prišlo uvoľňovanie politickej situácie, čo Nienackemu umožnilo zanechať žurnalistiku a venovať sa iba písaniu.
Zlom v živote
Zlom v jeho živote nastal, keď oslávil 35 rokov. Hoci už mal na konte niekoľko diel a bol uznávaným autorom, necítil sa v Lodži dobre. Začal preto hľadanie nového bývania na vidieku.
„Túžil som na strany mojich budúcich knižiek vniesť pekné obrazy lesov i jazier, vôňu vodných rastlín, polí, prežiť nové zaujímavé príhody a stretnúť nových ľudí,“ povedal. Na jeho inzerát odpovedali mnohí, preto sa vybral na cestu po Poľsku, aby si pozrel domy, ktoré mu núkali. Väčšinou však boli príliš drahé. Ten v Jerzwalde bol jedným z posledných, na ktoré mal zálusk, a ukázal sa ako pravý.

V roku 1967 sa teda presťahoval do malej dedinky Jerzwald neďaleko Olsztynu, kde napokon našiel svoje šťastie. Aby si dom mohol kúpiť, peniaze si požičal aj od priateľov.
„Žijem nad jazerom na okraji ohromného lesa, na konci dediny plnej života... obklopený ľuďmi s prirodzeným zamestnaním. To je ten akumulátor, ktorý ma ako spisovateľa nabíja,“ vravel Nienacki podľa portálu sme.sk. Práve na tomto mieste napísal mnohé knihy, ktoré mu zaistili nehynúcu slávu nielen medzi poľskými milovníkmi literatúry – Pán Tragáčik a záhady Fromborku, Pán Tragáčik a Fantomas, Pán Tragáčik a Winnetou či Pán Tragáčik a zlatá rukavica. Viaceré z nich neskôr vyšli aj na Slovensku.

Pán Tragáčik, ktorého mnohí nazývajú aj poľským Jamesom Bondom, sa veľmi rýchlo stal kultúrnym fenoménom. „Tragáčik je ideálom. Má všetky vlastnosti, ktoré by som chcel mať ja,“ vravel Nienacki.
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.