Máte zapnutý sporák, upozorní plyšák tetu s demenciou. Vynálezcovia z Česka ich budú vyrábať na mieru
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Máte zapnutý sporák, upozorní plyšák tetu s demenciou. Vynálezcovia z Česka ich budú vyrábať na mieru

Nápad zo zahraničia posunuli na vyššiu úroveň.

Pomocníkov budú robiť podľa individuálnych potrieb klientov. — Foto: Jaroslav Cibulka, Hate Free / Facebook Carmarthenshire Therapy Dogs

Zvieratá nám svojou prítomnosťou dokážu spríjemniť život, a tak sa často využívajú aj ako určitá forma terapie. Tie živé však nemusia byť vždy vhodnou voľbou, najmä pre starších ľudí. Okrem toho, že starostlivosť o nich si žiada zručnosti i čas, domáci miláčikovia idú aj do peňazí. Alternatívou by teda mohli byť tzv. robotické zvieratá, za ktorými stojí partia zo susedného Česka, vrátane Jaroslava Cibulky. Ako prezradil pre portál Hate Freeplyšové roboty budú obrovskou pomocou pre ľudí s demenciou.

Upozornia na nehodu

Petbot je robot, ktorý vyzerá napríklad ako pes alebo mačka a je určený pre ľudí s demenciou," ozrejmuje vynález Jaroslav, spoluzakladateľ firmy IT for Humanity s tým, že vďaka senzorom dokážu reagovať na škrabkanie, natiahnuť labku, vedia zamňaukať či zaštekať. Hoci petboti nie sú žiadnou novinkou a v zahraničí sa pomerne bežne objavujú v rôznych zariadeniach pre seniorov či dosahujú pozitívne výsledky aj pri deťoch s autizmom, Jaroslav spolu so svojím kolegom Filipom Hrdličkom produkt inovovali.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Carmarthenshiretherapydogs/photos/a.735081039935562/3079854865458156

Česká verzia sociálnych robotov ľuďom nielen nahradí domáceho miláčika, ale zároveň ich upozorní, keď v domácnosti nastane nejaká nehodaPodľa Jaroslavových slov bude mať hračka prehľad o tom, čo sa deje v byte seniora. Akonáhle dôjde k nejakej anomálii, napríklad zostane príliš dlho zapnutá elektrická platnička, petbot seniorovi povie: „Máš ešte zapnutý sporák!“ Petbot vie detekovať aj iné neočakávané situácie, napríklad keď pretečie vaňa, alebo zostane otvorené okno dokorán pri odchode z bytu," vysvetľuje.

Vyrobia ich na mieru

Keďže Čech spolu so svojím tímom plánuje petbotov vyrábať na mieru jednotlivým klientom, so zhotovovaním sa ešte čaká. Chceme dodávať službu na mieru podľa veľkosti a dispozície bytu a tiež podľa toho, aké sú tam prístroje a zariadenia. Niekto má spotrebiče iba na elektrinu, iný na plyn, ďalší má oboje. Iný systém spracujeme pre malú garsónku a iný pre veľký členitý byt," ozrejmuje náročnosť projektu.

Náklady spojené s výrobou petbota a zapojenia bezdrôtového systému by sa podľa jeho slov malo pohybovať v prepočte okolo dvetisíc eur. Keďže v zahraničí sa vedia záujemcovia dostať k špeciálnemu pomocníkovi aj na lekársky predpis, verí, že jedného dňa bude tento vynález podobne dostupný aj v našich končinách.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…