Myšiam s rakovinou podali vedci prelomovú látku. Zastavili u nich šírenie choroby a vznik metastáz
Simona Gálová
Simona Gálová

Myšiam s rakovinou podali vedci prelomovú látku. Zastavili u nich šírenie choroby a vznik metastáz

Látka by v budúcnosti mohla zachrániť mnoho životov.

Ilustračná fotografia — Foto: Freepik - wirestock

Každý rok umrie na niektoré z onkologických ochorení milióny ľudí a vedci po celom svete pracujú na tom, aby sme raz o rakovine hovorili ako o chorobe, ktorá sa dá jednoducho vyliečiť. S najnovším prelomovým objavom prišli izraelskí vedci, ktorí sa snažia vyrobiť liek určený na zastavenie šírenia rakoviny a metastáz. Ako informoval The Times of Israel aktívnu zložku skúšali na myšiach, u ktorých mala 90-percentnú účinnosť.

Liek ako doplnok

Výskumný tím Bar Ilan University vytvoril peptid, reťazec aminokyselín, ktorý mal zabrániť rakovinovým bunkám prenikať do krvi, a tým zastaviť ich pohyb v tele. Vo svojom výskume, ktorí vedci publikovali na prestížnom portáli Nature, teraz dokazujú, že látka zabrala.

Ako to funguje?

Nádorové bunky vyvíjajú invadopodia, štruktúry v tvare chodidla, ktoré vyčnievajú z bunky. Tieto „chodidlá“ razia cestu, aby mohli rakovinové bunky vstúpiť do krvného obehu a metastázovať v iných orgánoch. Invadopodia však začnú robiť svoju prácu len vtedy, keď sú aktivované spojením dvoch proteínov. Izraelskí vedci chceli vynájsť peptid, ktorý by zastavil túto proteínovú interakciu, a tým pádom by zabránil šíreniu rakoviny v tele.

Peptid podávali myšiam, ktoré trpeli rakovinou prsníka a pri pokuse dokázali zabrániť vzniku metastáz s 90-percentnou úspešnosťou. Aj keď sa štúdia zamerala na rakovinu prsníka, vedátori tvrdia, že peptid môže reagovať aj na rôzne iné nádory, napríklad na rakovinu krvi, kostnej drene alebo lymfatických uzlín. „Očakávame, že liek by sa mohol používať ako doplnok ku chemoterapii alebo inej liečbe, ktorá zabíja rakovinové bunky,“ vysvetlil spoluautor štúdie Jordan Chill.

Zachráni životy

Na rakovinu prsníka sa zamerali aj preto, lebo predchádzajúce výskumy dokazujú, že metastázy sa objavia pri 12 percentách pacientok. Chemoterapia sa používa na zabitie čo najväčšieho počtu rakovinových buniek, ale nezabráni tomu, aby sa bunky, ktoré zostali pozadu, stali raz aktívnymi.

„Pokrok, ktorý sme spravili, je veľmi vzrušujúci, keďže dnes nie sú vo výrobe žiadne lieky, ktoré by zabraňovali vzniku metastáz,“ povedala spoluatorka štúdie Hava Gil-Hennová. „Väčšina liekov je zameraná na zmenšenie už vyvinutých nádorov. My používame preventívny prístup, ktorý by mnohých mohol zachrániť pred druhým rozvojom rakoviny a mohol by tak zachrániť mnoho životov,“ odkázala s nádejou. Ďalšou výzvou pre vedcov teraz bude vyvinúť peptid, ktorý bude rovnako účinný aj pre ľudí. „Zatiaľ máme hrot šípu, ktorý nám ukazuje smer. Teraz musíme vyvinúť celý šíp,“ uzavreli.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…