Myšiam s rakovinou podali vedci prelomovú látku. Zastavili u nich šírenie choroby a vznik metastáz
Látka by v budúcnosti mohla zachrániť mnoho životov.

Každý rok umrie na niektoré z onkologických ochorení milióny ľudí a vedci po celom svete pracujú na tom, aby sme raz o rakovine hovorili ako o chorobe, ktorá sa dá jednoducho vyliečiť. S najnovším prelomovým objavom prišli izraelskí vedci, ktorí sa snažia vyrobiť liek určený na zastavenie šírenia rakoviny a metastáz. Ako informoval The Times of Israel aktívnu zložku skúšali na myšiach, u ktorých mala 90-percentnú účinnosť.
Liek ako doplnok
Výskumný tím Bar Ilan University vytvoril peptid, reťazec aminokyselín, ktorý mal zabrániť rakovinovým bunkám prenikať do krvi, a tým zastaviť ich pohyb v tele. Vo svojom výskume, ktorí vedci publikovali na prestížnom portáli Nature, teraz dokazujú, že látka zabrala.
Peptid podávali myšiam, ktoré trpeli rakovinou prsníka a pri pokuse dokázali zabrániť vzniku metastáz s 90-percentnou úspešnosťou. Aj keď sa štúdia zamerala na rakovinu prsníka, vedátori tvrdia, že peptid môže reagovať aj na rôzne iné nádory, napríklad na rakovinu krvi, kostnej drene alebo lymfatických uzlín. „Očakávame, že liek by sa mohol používať ako doplnok ku chemoterapii alebo inej liečbe, ktorá zabíja rakovinové bunky,“ vysvetlil spoluautor štúdie Jordan Chill.
Zachráni životy
Na rakovinu prsníka sa zamerali aj preto, lebo predchádzajúce výskumy dokazujú, že metastázy sa objavia pri 12 percentách pacientok. Chemoterapia sa používa na zabitie čo najväčšieho počtu rakovinových buniek, ale nezabráni tomu, aby sa bunky, ktoré zostali pozadu, stali raz aktívnymi.
„Pokrok, ktorý sme spravili, je veľmi vzrušujúci, keďže dnes nie sú vo výrobe žiadne lieky, ktoré by zabraňovali vzniku metastáz,“ povedala spoluatorka štúdie Hava Gil-Hennová. „Väčšina liekov je zameraná na zmenšenie už vyvinutých nádorov. My používame preventívny prístup, ktorý by mnohých mohol zachrániť pred druhým rozvojom rakoviny a mohol by tak zachrániť mnoho životov,“ odkázala s nádejou. Ďalšou výzvou pre vedcov teraz bude vyvinúť peptid, ktorý bude rovnako účinný aj pre ľudí. „Zatiaľ máme hrot šípu, ktorý nám ukazuje smer. Teraz musíme vyvinúť celý šíp,“ uzavreli.