Ak by som sa nestal hviezdou, asi by som robil v oceliarni. Jim Carrey prerazil aj napriek ťažkému detstvu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ak by som sa nestal hviezdou, asi by som robil v oceliarni. Jim Carrey prerazil aj napriek ťažkému detstvu

Cesta za slávou v prípade Jima Carreyho nebola jednoduchá.

Jim Carrey — Foto: Profimedia.sk

V roku 1994 zabodoval hneď v troch filmoch. Po boku Courteney Cox sa objavil v snímke Ace Ventura: Zvierací detektív, tragicko-komickú prostoduchú dvojicu bývalých šoférov, ktorí netušia, že ich prenasledujú kriminálnici si zahral spolu s Jeffom Danielsom v komédii Blbý a blbší.

Nnezabudnuteľný je aj jeho výkon bláznivého bankového úradníka v kasovom trháku Maska, ktorý mu priniesol prvú z niekoľkých nominácií na Zlatý glóbus. Nasledovali filmy Ace Ventura: Volanie prírody, Batman navždy (oba v roku 1995) či Klamár, klamár (1997).

Zlatý glóbus

Zlatý glóbus putoval do jeho rúk za rolu Trumana Burbanka v snímke Truman Show (1998) zaoberajúcej sa mocou médií. Rovnaké ocenenie dostal aj  za životopisný film Muž na Mesiaci (1999) v réžii Miloša Formana, v ktorom stelesnil komika Andyho Kaufmana. V roku 2000 bol herec súčasťou filmovej adaptácie knihy Dr. Seussa Grinch a medzi jeho známejšie filmy patria aj Majestic a Božský Bruce.

Uznanie kritiky získal spolu s Kate Winsletovou za milostný príbeh, v ktorom sa ako pár rozhodnú nechať si vymazať spomienky na ich spoločný život v oscarovom filme Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004). Krutého a chamtivého grófa presvedčivo zahral vo fantasy filme Rad nešťastných príhod (2004) a diváci ho mohli vidieť aj v romantickej komédii Yes Man (2008). Do role podvodníka, ktorý sa pokúša utiecť z väzenia a zamiluje sa do spolutrestanca sa vžil v tragikomédii I Love You Phillip Morris (2009) inšpirovanou skutočnými udalosťami.

S hereckým kolegom Jeffom Danielsom opäť bizarnú dvojicu vytvorili vo filme Blbý a blbší sú späť (2014). Vážnejšej úlohy detektíva sa zhostil v thrilleri Temné zločiny (2016), populárneho moderátora detskej televíznej relácie, ktorý prechádza obrovskou krízou si zahral v seriáli Kidding (2018 - 2020). V roku 2020 nechýbal v rodinnej komédii Ježko Sonic, pričom o dva roky neskôr sme sa dočkali pokračovania.

Život je príliš krásny

Hoci je Jim Carrey úspešný, nevyhli sa mu depresie. Bojuje s nimi naozaj dlhú dobu. „Dlho som užíval Prozac. Možno mi na chvíľu pomohol dostať sa z problémov, ale ľudia na ňom zostávajú navždy. V istom momente som ho musel vysadiť, pretože som si uvedomil, že, viete, všetko je jednoducho v poriadku,“ povedal pre CBS News. Následne zmenil aj životosprávu: „Málokedy pijem kávu. Veľmi vážne sa držím zásady žiaden alkohol, žiadne drogy. Život je príliš krásny.“

Depresia vraj bol aj jeden z dôvodov, prečo sa mu rozpadlo prvé manželstvo. Jim Carrey bol v chomúte dvakrát, mal aj niekoľko partneriek vrátane René Zellwegerovej.

Dôležité duchovno

Silu v súčasnosti čerpá z duchovnej stránky života. V Los Angeles dokonca mal aj miesto, kde si chodieval oddýchnuť od ťažkostí života. „Toto je moje miesto. Toto je stred vesmíru,“ opísal ho a dodal: „Som budhista, som moslim, som kresťan. Som čímkoľvek chcete, aby som bol. Buď ste na milujúcom mieste, alebo ste na nemilujúcom mieste. Ak ste práve teraz so mnou, nemôžete byť nešťastní. Nie je to možné, len to skúste.“

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…