Ak by som sa nestal hviezdou, asi by som robil v oceliarni. Jim Carrey prerazil aj napriek ťažkému detstvu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Ak by som sa nestal hviezdou, asi by som robil v oceliarni. Jim Carrey prerazil aj napriek ťažkému detstvu

Cesta za slávou v prípade Jima Carreyho nebola jednoduchá.

Jim Carrey — Foto: Profimedia.sk

Kto by nepoznal Jima Carreyho a jeho neuveriteľne svojskú a vtipnú mimiku? Kanadsko-americký herec sa presadil najmä ako popredný komediálny umelec, no uznanie si získal aj za vážnejšie úlohy. Hercovi s „gumenou tvárou“ priniesli slávu bláznivé snímky ako Ace Ventura: Zvierací detektív či Maska. Jeho cesta za slávou však jednoduchá nebola. Spočiatku bojoval s chudobou a neskôr sa k tomu pridružili aj depresie.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/FlashbackNTheDay/posts/pfbid02vfFA1xT4ZHByDgSDpXhjGEdBwvYAEauw7N5Xrw72dUTaJJiAwtLM2yFdgGegEAwtl

Chudobné pomery

James Eugene Carrey sa narodil 17. januára 1962 v kanadskom meste Newmarket. Už v detstve sa prejavil ako extrovertný chlapec, ktorý svoje prvé komické kúsky predvádzal doma pred zrkadlom, pričom v sebe rozvíjal talent pre imitovanie. Pomáhal tak aj mame, ktorá trpela depresiami. V roku 1978 ešte ako tínedžer opustil školu, aby finančne pomohol svojej rodine.

Detstvo bolo poznačené chudobou - istý čas jeho rodina dokonca žila v dodávke, zatiaľ čo Jim a jeho brat žili v stane v jednom z parkov. Stal sa údržbárom a vystupoval tiež ako stand-up komik v jednom z torontských klubov. „Keby mi nevyšla kariéra v šoubiznise, pravdepodobne by som dnes pracoval v oceliarni,“ vyznal sa neskôr pre The Hamilton Spectator.

Filmové začiatky

Na javisku si divákov získal veľkou energiou a improvizáciou. Jeho komika bola príťažlivá najmä vizuálne. Nakoniec sa finančná situácia rodiny zlepšila a s tým prišlo aj jeho odhodlanie stať sa profesionálnym komikom. O niekoľko desaťročí sa Carrey etabloval ako hollywoodská filmová hviezda, ktorá zarábala osemciferné čiastky. „Na Zemi nemôže byť kreatívny človek, ktorý by nemal extrémne vrcholy a pády, v opačnom prípade je len nudnou osobou,“ opísal náročné obdobie Carrey.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/BreakfastTelevision/posts/pfbid02GMoVpj2URwxsMwnmbGWwBf6BPZfms9NrgkmhzpeQH37hoxYZAXUPN7VUPmCgyJnhl

Carrey sa neskôr presťahoval do Hollywoodu, kde postupne dostal televízne aj filmové herecké príležitosti. Jeho filmové začiatky sú spojené s komédiami Finders Keepers (1984) či Once Bitten (1985), kde po prvýkrát stvárnil hlavnú postavu sexuálne frustrovaného Marka.

Veľký prelom

Príležitosť dostal aj v televízii v žánri stand-up s názvom Jim Carrey: Unnatural Act (1991), kde skúmal viaceré aspekty života vrátane náboženstva či manželstva. Herec sa predviedol aj v niekoľkých postavách v skečovom komediálnom seriáli In Living Color (1990-1994), ktorý sa zaoberal problémami černochov. Parodoval napríklad hudobníkov belochov ako sú Snow alebo Vanilla Ice.

Viac si môžete prečítať na ďalśej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…