Dobrovoľní hasiči z Prešova plnia autá spacákmi a zápalkami. Chcú, aby zimu prežili aj tí najzraniteľnejší
Organizátori zbierky Pomôžme im prežiť zimu si dali za cieľ vyzbierať 100-tisíc eur.

Dobrovoľní hasiči z Prešova dbajú na bezpečnosť miestnych, no pomocnú ruku podajú každému, kto ju potrebuje. Dobrovoľný hasičský zbor mesta Prešov vyzbieral doposiaľ v rámci zbierky pre Ukrajinu s názvom Pomôžme im prežiť zimu približne 36-tisíc eur.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/DHZPresov/posts/pfbid02oKDVhMEEzFV5JTi8ksDVC1GXLkwwhZoByqTXkeUWFb7EQjSF6LiP2MMtyd7Eh6eml
My teplo máme, oni nie
„Za tieto peniaze nakupujeme veci, pre nás bežné a nepotrebujeme si s nimi lámať hlavu, ale na Ukrajine je to nedostatkový tovar,“ vysvetlili na sociálnych sieťach Prešovčania, ktorí pre Ukrajincov nakupujú veci, ktoré civilistom pomôžu prečkať zimu – od dieselových a benzínových generátorov, cez spacáky, sviečky, zápalky, zimné oblečenie, až po hygienické potreby, hotové jedlá a lieky.
„Od začiatku zbierky sme už niekoľkokrát vycestovali do ukrajinských miest, napríklad Cherson a Bachmut blízko k vojnovej línii, kam sme priniesli zásoby pre civilistov,“ povedal dobrovoľný hasič a občiansky aktivista Lukáš Belej.
„Pre nás je to obyčajný materiál, no pre nich to môže byť nevyhnutná vec, ktorá im môže v ťažkých časoch aspoň trošku pomôcť,“ uviedli dobrovoľníci, ktorí pomáhajú hneď od vypuknutia konfliktu.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/DHZPresov/photos/pcb.2043119289210398/2043104725878521/
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/DHZPresov/posts/pfbid033F9q7vQ2uVRj4ZarL49Faf4hiK2GTTwGSf7pqFDss39x93VCV6Sbtix53u4vJFnel
Aby neprišli o všetko
„Organizovali sme zbierky a dostali na Ukrajinu takmer tisíc celodenných porcií balenej, trvanlivej stravy. Od začiatku konfliktu naši chlapci pomáhali s balením a distribúciou humanitárnej pomoci, podieľali sa na budovaní a chode centier pre utečencov. Od prvého dňa sme boli aj na hraniciach,“ spomínali hasiči, ktorí sa rozhodli pomôcť aj počas prichádzajúcej zimy.
Po tom, ako energetickú infraštruktúru Ukrajiny zasiahla séria ruských útokov, sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ohrozené životy miliónov ľudí. Organizátori zbierky Pomôžme im prežiť zimu, ktorú vyhlásili pred Vianocami, si dali za cieľ vyzbierať 100-tisíc eur. „Vojna, v ktorej trpia bezbranní, nevinní ľudia. Mnohí prišli o všetko. Pomôžme im spoločne prežiť blížiacu sa zimu,“ vyzvali na záver Prešovčania.