Roky verili, že je v kóme a nevníma. Martin sa naplno prebral, keď mu mama pošepkala najtemnejšie želanie
Simona Gálová
Simona Gálová

Roky verili, že je v kóme a nevníma. Martin sa naplno prebral, keď mu mama pošepkala najtemnejšie želanie

Nedokázal som vydať znamenie ani zvuk, aby som dal niekomu vedieť, že som pri vedomí. Bol som neviditeľný ako duch chlapca, spomínal Martin Pistorius.

Najprv stratil reč, potom prestal jesť, neustále spal a vyhýbal sa ľudskému kontaktu. V januári 1988 12-ročný Martin Pistorius nevysvetliteľne ochorel a lekári netušili, čo mu je. O 18 mesiacov neskôr bol Martin pripútaný na invalidný vozík. Rodičom doktori povedali, že neznáme degeneratívne ochorenie vrátilo Martina do stavu batoľaťa a predpovedali mu len dva roky života. Najlepšie by podľa nich bolo, keby chlapca umiestnili do ústavu, kde by mohol pokojne zomrieť. Ale on nezomrel.

Rodičia ho celých 12 rokov každý deň prepravovali do špeciálneho centra a v noci sa o jeho potreby starali sami. Martin vyzeral, ako keby bol v bdelej kóme, na nič nereagoval a rodičia si mysleli, že ich nevníma. Pravdou však bolo, že Martin začal byť po rokoch pri vedomí a bdelý, počul každé slovo, na ktoré ale nedokázal reagovať. Bol uväznený vo vlastnom tele. Jedného dňa sa ale prebudil.

Martin Pi
Foto: Martin Pistorius

Poslali ho zomrieť

Všetko sa začalo, keď mal Martin 12 rokov a rodičia si mysleli, že dostal chrípku. Jeho stav sa ale pomaly zhoršoval a nakoniec musel skončiť v nemocnici. „Mal som pozitívny test na kryptokokovú a tuberkulóznu meningitídu,“ vymenoval ochorenia, ktoré môžu bez správnej liečby prejsť do záchvatov, zníženej úrovne vedomia aj kómy.

Aj Martinovo telo zoslablo, prestal hovoriť a nakoniec nedokázal ovládať pohyby tela. V priebehu niekoľkých týždňov sa zo zdravého tínedžera stal chlapec v kóme odkázaný na pomoc ostatných. Na infekciu v jeho mozgu nefungoval žiaden liek. „Má myslenie trojmesačného bábätka,“ oznámili lekári zdrvujúcu správu rodičom. Domov ho poslali umrieť.

Foto: Martin Pistorius

Bol ako duch

Rodney a Joan Pistoriusovi sa ale nevzdali. Verili na zázrak. Otec Martina kŕmil, kúpal, každé dve hodiny v noci vstával, aby chlapca pre preležaniny otočil, ráno ho obliekol a odviezol do špeciálneho stacionára. Keď už nevládal, vystriedala ho manželka.

Martin sa začal pomaly prebúdzať, keď mal 15 rokov a plné vedomie nadobudol o rok neskôr. Nikto si to ani nevšimol. „Nemáte potuchy, aké to bolo desivé. Tvrdá realita, že strávim zvyšok života úplne sám. Nedokázal som vydať znamenie ani zvuk, aby som dal niekomu vedieť, že som pri vedomí. Bol som neviditeľný ako duch chlapca,“ spomínal Martin, ktorý svoj príbeh zverejnil v knihe Ghost Boy. Nikto netušil, že Martin sa dostal do stavu, ktorý je známy ako syndróm uzamknutia, kedy začal všetko vnímať, no nedokázal žiadnym spôsobom komunikovať.

Plakal bez sĺz

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…