Volali ho ľudský krtko. Muž 38 rokov kopal tunel do kamennej hory a ľudí vyvádzal z miery svojimi dôvodmi
Muž vytrvalo kopal každý jeden deň.

Za celé desaťročia nikto neposkytol zaručenú odpoveď. Mnohí prišli k záveru, že tunel pre Schmidta bol ako stavba egyptskej pyramídy. Vytvoril si pre seba hrobku. Tunel doteraz považujú za najväčší ťažobný úspech jediného človeka v histórii. Schmidt je na starých fotografiách štíhly, neskôr mu pribúdajú šediny aj dlhá brada. Tvrdá práca sa na ňom ukázala.
Keď sa ho ktokoľvek v dobe kopania opýtal, prečo ten tunel buduje, jeho odpoveď bola vždy rovnakú.
“Robím skratku,” vravel. Na začiatku mala jeho myšlienka nejakú podstatu. Schmidt počítal s tým, že by mohol v oblasti vyťažiť aj nejaké zlato a daný tunel by mu ušetril cestu k najbližšej železnici. Po pár rokoch sa však všetko zmenilo. V okolí vstupu do jeho tunela pribudla nielen cesta, ale aj železnica. Skratka už nedávala zmysel, ale Schmidta to od kopania vôbec neodradilo.
Musel ho dokončiť za každú cenu
Po vykopaní asi 15 metrov narazil na žily zlata, striebra, medi a železa, ale aj napriek tomu pokračoval ďalej v kopaní tunela. S pribúdajúcimi rokmi si stále viac uvedomoval, že jeho čas na kopanie sa kráti. Vidieť to aj na ráze tunela, ktorý sa v jednej časti začína stále viac zmenšovať.
Posledná časť je taká mala, že sa ním dá prejsť len v podrepe. Aj svoj dom si vybudoval na púšti. V jeho jednoizbovej chate sa stále nachádzajú krompáče a vŕtačky a váľajú sa tam aj fľaše od vína a brandy. Z kuchyne je vidieť, že celý život prežil na fazuli a palacinkách.
Tunel za 38 rokov práce dosiahol dĺžku viac ako 600 metrov a dokončil ho v roku 1938 vo veku 67 rokov. Vo chvíli, keď dosiahol denného svetla a dokončil svoj celoživotný cieľ, sa jednoducho zbalil a odišiel.
Schmidt zomrel o 16 rokov neskôr a zanechal po sebe síce nejasné, ale za to trvalé dedičstvo.