Päť mužov a revolver. „Chalaňi“ to spolu ťahajú 25 rokov, priateľov z nich spravilo jedno predstavenie
Vďaka hre prežili aj základnú vojenskú službu.

Hitom sa môže stať pesnička, film, kniha, no v tomto prípade môžeme hovoriť o hite na doskách, ktoré znamenajú svet. Juraj Kemka, Vladimír Kobielsky, Róbert Jakab, Lukáš Latinák a Marián Miezga hrajú jedno predstavenie už 25 rokov a stále majú vypredané. Inscenácia Na koho to slovo padne v roku 1998 odštartovala úspešnú kariéru všetkých piatich hercov, no aj ich silné priateľstvo.
Hra si ich našla
V absurdnej komédií sú piati muži uzavretí v jednej miestnosti v spoločnosti jedného revolvera. Kto má zbraň v rukách, ten má moc, ale každý má o nej inú predstavu. Zbraň má v rukách ako prvý Cuki (Marián Miezga), bývalý trestanec a po ňom sa jej na striedačku postupne zmocnia aj ostatní – národovec z Detvy (Lukáš Latinák), aristokrat (Vladimír Kobielsky), intelektuál (Róbert Jakab) a aj chudáčik so zápalom mechúra (Juraj Kemka).
„Pocit moci vždy vyplavuje charaktery. Zrazu sa prejavia hraničné veci. Týmto spôsobom zistíme, že každý jeden z pätice uväznených v protiatómovom kryte je istým spôsobom monštrum,“ hovoril Vladímir Kobielsky o hre, ktorú ešte v roku 1969 vytvoril maďarský dramaturg Gábor Görgey. Partia slovenských hercov, ktorí sa prezývajú „chalaňi“, sa k hre dostala ešte počas štúdia na vysokej škole.
Ako herci spomínali pre denník SME, v treťom ročníku museli nacvičiť absolventské predstavenie a nakoniec dali na slová Juraja Kemku, ktorý hru videl v martinskom divadle. „Podľa mňa si nás tá hra našla. Asi to tak už bolo niekde dopredu zapísané, že to takto má byť,“ prezradil po rokoch Juraj Kemka, ktorý robil v martinskom divadle kulisára.
Ako „chalaňi“ nahnevali vojakov
V divadelnej sezóne 1997/1998 sa inscenácia „chalaňov“ stala hitom a odvtedy ju predstavili v USA, Austrálii, Srbsku, Maďarsku aj Francúzsku. Vďaka hre prežili aj základnú vojenskú službu, kedy hrali po rôznych slovenských kasárňach.
Článok pokračuje na ďalšej strane: