Edita Gruberová si prevzala prestížnu Karajanovu cenu
TASR
TASR

Edita Gruberová si prevzala prestížnu Karajanovu cenu

Významné ocenenie, ktorého dotácia je určená na podporu mladých talentov, mieni svetoznáma slovenská sopranistka využiť na podporu dvoch krajanov.

Edita Gruberová Foto: TASR/AP Photo

Baden-Baden 29. novembra (TASR) - Svetoznáma slovenská sopranistka, nekorunovaná kráľovná belcanta Edita Gruberová, si dnes v nemeckom Baden-Badene prevzala prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana, dotovanú sumou 50.000 eur.

Významné ocenenie, ktorého dotácia je určená na podporu mladých talentov, mieni laureátka využiť na podporu dvoch krajanov. Jedným z nich bude nemeckými i švajčiarskymi médiami nemenovaný pianista a dirigent, druhým barytonista Richard Šveda, žiak dlhoročného sólistu Opery SND Františka Livoru. Talentovaný umelec nechýbal po jej boku ani na dnešnom koncertnom vystúpení, na ktorom Gruberová ponúkla Mozartove, Schubertove a Dvořákove piesne, ako aj operné árie W.A. Mozarta. Podľa internetovej stránky Festspielhausu v Baden-Badene figuroval v jeho programe aj opus Sergeja Rachmaninova.

Rodáčka z Bratislavy sa v priebehu uplynulých desaťročí stala oslavovanou koloratúrnou sopranistkou na najvýznamnejších operných svetových scénach a predstavila sa i na najväčších festivalových prehliadkach. Po páde komunizmu v bývalom Československu sa frekvencia jej návštev v oboch nástupníckych krajinách výrazne zvýšila, v metropole Slovenska prevzala dokonca post čestnej prezidentky Bratislavských hudobných slávností.

Jednu zo svojich známych úloh - Kráľovnú noci z Mozartovej Čarovnej flauty - spievala pred štyrmi desaťročiami aj pod taktovkou samotného Herberta von Karajana, jedného z najslávnejších dirigentov 20. storočia, po ktorom je pomenované Gruberovej najnovšie ocenenie. Z množstva ďalších spomeňme aspoň party v operách ako Ariadna na Naxe, Norma, Námesačná, Manon, Rigoletto, La Traviata, ale aj Don Giovanni, Únos zo Serailu, Maria Stuartová a Anna Boleynová.

Edita Gruberová je nositeľkou vysokých slovenských, rakúskych i bavorských štátnych vyznamenaní, ale aj Ceny Sira Laurencea Oliviera, nemeckej hudobnej ceny Echo Klassik a Ceny kritikov Franca Abbiatiho. Je čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.

Laureátmi Ceny Herberta von Karajana sa od roku 2003 stali postupne husľová virtuózka Anne-Sophie Mutter, Berlínski filharmonici, klavirista Jevgenij Kisin, dirigent Valerij Gergijev, tanečník a choreograf John Neumeier, pianista Alfred Brendel, basbarytonista Thomas Quasthoff, dirigent i pianista Daniel Barenboim, dirigent a hudobný pedagóg Helmuth Rilling a vlani mezzosopranistka Cecilia Bartoli.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…