Edita Gruberová si prevzala prestížnu Karajanovu cenu
TASR
TASR

Edita Gruberová si prevzala prestížnu Karajanovu cenu

Významné ocenenie, ktorého dotácia je určená na podporu mladých talentov, mieni svetoznáma slovenská sopranistka využiť na podporu dvoch krajanov.

Edita Gruberová Foto: TASR/AP Photo

Baden-Baden 29. novembra (TASR) - Svetoznáma slovenská sopranistka, nekorunovaná kráľovná belcanta Edita Gruberová, si dnes v nemeckom Baden-Badene prevzala prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana, dotovanú sumou 50.000 eur.

Významné ocenenie, ktorého dotácia je určená na podporu mladých talentov, mieni laureátka využiť na podporu dvoch krajanov. Jedným z nich bude nemeckými i švajčiarskymi médiami nemenovaný pianista a dirigent, druhým barytonista Richard Šveda, žiak dlhoročného sólistu Opery SND Františka Livoru. Talentovaný umelec nechýbal po jej boku ani na dnešnom koncertnom vystúpení, na ktorom Gruberová ponúkla Mozartove, Schubertove a Dvořákove piesne, ako aj operné árie W.A. Mozarta. Podľa internetovej stránky Festspielhausu v Baden-Badene figuroval v jeho programe aj opus Sergeja Rachmaninova.

Rodáčka z Bratislavy sa v priebehu uplynulých desaťročí stala oslavovanou koloratúrnou sopranistkou na najvýznamnejších operných svetových scénach a predstavila sa i na najväčších festivalových prehliadkach. Po páde komunizmu v bývalom Československu sa frekvencia jej návštev v oboch nástupníckych krajinách výrazne zvýšila, v metropole Slovenska prevzala dokonca post čestnej prezidentky Bratislavských hudobných slávností.

Jednu zo svojich známych úloh - Kráľovnú noci z Mozartovej Čarovnej flauty - spievala pred štyrmi desaťročiami aj pod taktovkou samotného Herberta von Karajana, jedného z najslávnejších dirigentov 20. storočia, po ktorom je pomenované Gruberovej najnovšie ocenenie. Z množstva ďalších spomeňme aspoň party v operách ako Ariadna na Naxe, Norma, Námesačná, Manon, Rigoletto, La Traviata, ale aj Don Giovanni, Únos zo Serailu, Maria Stuartová a Anna Boleynová.

Edita Gruberová je nositeľkou vysokých slovenských, rakúskych i bavorských štátnych vyznamenaní, ale aj Ceny Sira Laurencea Oliviera, nemeckej hudobnej ceny Echo Klassik a Ceny kritikov Franca Abbiatiho. Je čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.

Laureátmi Ceny Herberta von Karajana sa od roku 2003 stali postupne husľová virtuózka Anne-Sophie Mutter, Berlínski filharmonici, klavirista Jevgenij Kisin, dirigent Valerij Gergijev, tanečník a choreograf John Neumeier, pianista Alfred Brendel, basbarytonista Thomas Quasthoff, dirigent i pianista Daniel Barenboim, dirigent a hudobný pedagóg Helmuth Rilling a vlani mezzosopranistka Cecilia Bartoli.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…