Dobré noviny
Oživovať ho museli aj 30-krát denne. Prvý pacient dostal kardiostimulátor nelegálne vďaka manželke
Simona Gálová
Simona Gálová

Oživovať ho museli aj 30-krát denne. Prvý pacient dostal kardiostimulátor nelegálne vďaka manželke

Arne Larsson / Kardiostimulátor
Arne Larsson / Kardiostimulátor — Foto: Wiki commons (Professor Marko Turina, University Hospital, Zurich); Profimedia

Do môjho laboratória vstúpila energická, krásna žena a povedala mi, že musím implantovať kardiostimulátor do jej manžela, spomínal vynálezca.

Bol som praktický mŕtvy, hovoril Arne Larsson. Mal slabý pulz a manželka ho musela v tých najhorších stavoch oživovať aj 30-krát do dňa. Lekári nevedeli, čo majú robiť, na jeho stav nemali žiaden liek. Arneho a jeho manželku Else-Marie upozorňovali, že sa nedožije ani 44. narodenín. Vtedy si Else-Marie povedala, že svojho manžela nenechá odísť. Vďaka jej bojovnosti sa Arne stal prvým pacientom, ktorému srdce bilo vďaka prístroju veľkosti hokejového puku.

Choré srdce z otravy

Problémy so srdcom začal mať švédsky inžinier po obyčajnej otrave z ustríc v roku 1955, kedy pracoval na Asuánskej priehrade v Egypte. Jeho stav sa pretavil až do Stokesovho-Adomsovho syndrómu, čo je stav, ktorý znižuje prietok krvi do mozgu. Neexistoval na to žiaden liek.

Arne trpel srdcovou arytmiou a jeho srdce bilo iba 28-krát za minútu, pričom zdravé srdce spraví za minútu približne 70 úderov. Lasson neustále strácal vedomie a doma aj v nemocnici musel byť oživovaný 20 až 30-krát denne a nikto nevedel, ktorý záchvat bude jeho posledný. Else-Marie svojmu manželovi zachránila život toľkokrát, že by jej na výpočet nestačili prsty na oboch rukách. „Veľmi dobre sme vedeli, aká tenká je hranica medzi životom a smrťou,“ hovorila Else-Marie o živote s nevyliečiteľnou chorobou. „Arneho láska k životu bola ale nekonečná,“ priznala manželka, ktorá bola ochotná pre lásku svojho života spraviť všetko.

Jedného dňa sa dozvedela o prístroji, ktorý dokáže ovládať tep srdca. Neďaleko Štokholmu v jednej nemocnici pracovali na prvom kardiostimulátore a s tou informáciou hneď utekala za manželovým doktorom. „Moja žena útočila na lekára vo dne v noci. Povedala mu – doktor, vy musíte niečo urobiť,“ spomínal Arne, ktorý pred sebou videl iba bezradných lekárov. Manželom museli vysvetliť, že implementácia kardiostimulátora by bola veľmi riskantná. Technológia ešte nebola dokončená a ani odskúšaná.

Operácia v tajnosti

„Do môjho laboratória vstúpila energická, krásna žena a povedala mi, že musím implantovať kardiostimulátor do jej manžela. Povedal som jej, že sme náš experiment ešte nedokončili a nemali sme žiaden kardiostimulátor na klinickú skúšku u ľudí. Povedala mi – Tak si ho vyrobte!“ spomínal doktor Ake Senning.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?