Mňau, mňau, kričali po Zuzane Kocúrikovej nápadníci. Svoju životnú lásku získala aj vďaka veštbe
Simona Gálová
Simona Gálová

Mňau, mňau, kričali po Zuzane Kocúrikovej nápadníci. Svoju životnú lásku získala aj vďaka veštbe

Možno som sa práve vďaka tejto veštbe v tom veku stala vo sfére lásky opatrnejšou a vyhla som sa tak zlému osudu, spomínala Zuzana Kocúriková.

Zuzana Kocúriková v roku 1967 a 2021 — Foto: Slovenský filmový ústav (Zmluva s diablom); TASR

Nestarnúca herečka Zuzana Kocúriková má nezameniteľný hlas, havranie vlasy a pohľad, v ktorom sa utopili mnohí muži. V mladosti sa do nej zbláznili zástupy nápadníkov a až do jej tridsiatky sa vždy na ulici za ňou ozývalo: "Mňau, mňau!" Zuzana si ale pred 50 rokmi zo všetkých vybrala tichého režiséra Petra Mikulíka, s ktorým prežili všetky úskalia aj radosti. Za svoje spokojné manželstvo herečka vďačí aj Vilme Jamnickej, ktorá jej vyveštila budúcnosť.

Zuzana Kocúriková s manželom.
Zuzana Kocúriková s manželom. Foto: TASR

Odmietla byť svetovou hviezdou

Zuzana Kocúriková túžila byť kostýmovou výtvarníčkou, no jedného dňa podľa nej zasiahol sám osud. „Na Zlatých pieskoch ma oslovil fotograf z Koliby, odfotil ma a potom ma pozvali na kasting do môjho prvého slovenského filmu Zmluva s diablom. Mala som 16 rokov a ja som filmu podľahla,spomínala. Už o rok neskôr sa ocitla vedľa jedného z najznámejších hercov tej doby, Jeana-Louisa Trintignanta.

Natočili spolu film „Muž, který luže“, ktorý premietali po celom svete a Zuzana Kocúriková sa ocitla aj na najznámejšej parížskej ulici Champs-­Élysées, kde bol obrovský bilboard, na ktorom vyzerala ako svetová hviezda. A mohla sa ňou aj stať.

Odmietla životnú ponuku

Ako 18-ročná dostala ponuku na päťročnú spoluprácu k známemu producentovi Carlovi Pontim do talianskych filmových štúdií. Zmluvu odmietla podpísať v poslednej sekunde z prozaických dôvodov. Chýbala by jej rodina.

„Celý môj život ma viedla intuícia a tá mi povedala, že nie. Ani som sa nad tým nikdy hlbšie nezamýšľala, ale k tomuto rozhodnutiu viedlo viacero dôvodov. Za tých päť rokov som napríklad mohla prísť domov vždy len na Vianoce, čo bolo pre mňa nepredstaviteľné, lebo som veľmi rodinne založená,“ prezradila v rozhovore pre Život. Nevedela si predstaviť, že opustí svojich rodičov, starých rodičov, sestru a priateľov. „A myslím, že nemám čo banovať. Tam by som sa možno zdrogovala alebo bohviečo,“ hovorila v relácii Portrét. Taliansko vymenila za Vysokú školu múzických umení.

Exot s dlhými vlasmi a krátkou sukňou

Na prijímacie skúšky prišla ako nepopísaný list. V komisii sedel Ladislav Chudík a Viliam Záborský a Zuzana Kocúriková nepoznala ani jedného. „Moji rodičia nemali televízor, takže som nemala žiadne informácie o tom, kto sú naši slovenskí divadelní umelci,“ smiala sa pri spomienkach. Aj keď Zuzana nepoznala ani jedného velikána, oni veľmi dobre vedeli, kto je to dievča s čiernou hrivou. Poznali ju už z filmov.

„Oni boli fascinovaní tým, že sa pred nich postavil takýto exot s dlhými vlasmi a so sukňou, ktorá tesne zakrývala zadok (smiech). Skrátka som tam prišla a predviedla, čo mi napadlo,“ spomínala Zuzana Kocúriková, ktorá na VŠMU stretla aj svojho životného partnera.

Lasica, Satinský, Mikulík

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…