Jednu vec trafili úplne presne. Vedci pred sto rokmi predpovedali, ako bude vyzerať svet v roku 2023
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Jednu vec trafili úplne presne. Vedci pred sto rokmi predpovedali, ako bude vyzerať svet v roku 2023

Prekvapením je, že niektoré vízie triafali celkom presne.

— Foto: Unsplash

Zaujímavé vízie budúcnosti sa podarilo vypátrať výskumníkovi a lektorovi z University of Calgary Paulovi Faireovi, ktorý našiel záľubu v prehľadávaní archívnych novín. Poklady v podobe výstrižkov textov začal zverejňovať na svojom Twitteri, kde sa rýchlo nahromadila zaujímavá zbierka predpovedí na rok 2023. Prekvapením je, že niektoré sa triafali celkom presne.

Keď sa vedci v roku 1923 zamýšľali nad tým, ako by mohol život vyzerať o sto rokov, neopisovali lietajúce autá ani zástupy robotov. Ich vízie sa zamerali skôr na štvorhodinový pracovný deň, 300-ročných ľudí či „rozhlasové telefóny veľkosti hodiniek,“ informuje portál NPR.

Dlhší život, inteligentnejšia práca

Žiadna tvrdá práca v roku 2023!" znel titulok jedného z novinových výstrižkov. Pred storočím to predpovedal matematik Charles Steinmetz. Veril, že rok 2023 bude rokom, kedy nebude žiadna drina, a tak ľudia nebudú musieť pracovať viac ako štyri hodiny denne. To sa bohužiaľ nevyplnilo.

Zdravie a krása

Ďalšie z predpovedí sa zamerali aj na zdravie. Niektorí odborníci totiž verili, že v roku 2023 bude na svete plno zdravých a krásnych ľudí. „Menej lekárov a súčasné choroby budú neznáme. Súťaže krásy budú zbytočné, pretože bude toľko krásnych ľudí, že bude takmer nemožné vybrať víťazov. To isté bude platiť aj pre detské súťaže," predpovedala tlač. V skutočnosti by sa z tohto tvrdenia dali vydedukovať stále čoraz dostupnejšie estetické zákroky.

Iné noviny zas hlásali to, že si ženy v tomto storočí budú holiť hlavy a muži budú nosiť kučeravé vlasy. To sa čiastočne splnilo, aj keď sa to rozhodne nestalo normou. 

Ďalšie zas sľubovali, že sa zvýši aj priemerná dĺžka života a väčšina ľudí sa dožije stovky. Niektorí by sa podľa predpovedí mali dožívať 150 či 200 rokov, no našli sa aj predpovede, ktoré hovorili o tom, že ľudia budú bežne oslavovať aj 300. narodeniny.

Technológie

Ako ďalej informuje portál NPR zaujímavo pôsobia aj predpovede o výdobytkoch modernej doby. Predpokladalo sa, že obydlia sa začnú vyrábať prevažne z celulózy a cementuPriekopník letectva Glenn Curtiss pre Minneapolis Journal zas predpovedal, že do roku 2023 bude benzín ako palivo nahradený rádiom a že oblohu zaplní nespočetné množstvo plavidiel plaviacich sa po presne definovaných trasách.

Zaujímavo tiež znejú tzv. „obličkové nohavičky", ktoré prispievateľ prirovnával ku kanviciam na vnútorné orgány, avšak nie je známe, čo nimi autom nápadu v skutočnosti myslel.

Vedec, ktorý sa trafil presne

Britský vedec a futurológ Archibald Low, ktorý vynašiel ranú verziu televízie a prvú podobu dronu, zas predpovedal internet, ale aj vzostup smartfónov či súčasné obchodné domy. Vedec dokonca prehlásil, že vojna v roku 2023 bude prirodzene bezdrôtovou vojnou".

Nadšenie vyvolala vízia bezdrôtovej či tzv. bezpapierovej komunikácie. „Rádiotelefóny veľkosti hodiniek udržia každého v spojení s koncami zeme,“ hlásali noviny, čím trafili klinec po hlavičke.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…