Prichytil muža liať chemikálie do potoka a odvtedy chráni Veľkú Fatru. Juraj sa pred medveďom ukryl na strome
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prichytil muža liať chemikálie do potoka a odvtedy chráni Veľkú Fatru. Juraj sa pred medveďom ukryl na strome

Juraj Žiačik chráni naše národné parky, aby sa zachovali aj pre ďalšie generácie.

Ochranca prírody je v nej hádam každý deň. — Foto: Archív: Juraj Žiačik

„Chcem chrániť prírodu, lebo sa nedokáže sama brániť,“ hovorí Juraj Žiačik, ktorý sa stal dobrovoľným strážcom prírody vo Veľkej Fatre. V našich chránených parkoch prejde desiatky kilometrov len preto, aby zasiahol, ak sa v horách a lesoch deje neprávosť. V rozhovore pre Dobré noviny vraví o tom, akí sú Slováci turisti, ale aj o svojom strete s medveďom.

Videl mnohé krivdy 

Juraj Žiačik pochádza z Martina, momentálne žije vo Zvolene a jeho láska k prírode sa zrodila ešte v detstve, keď ho mama po prvý raz vzala na výstup na Hornú lúku v Malej Fatre. Z tohto nápadu nebol spočiatku vôbec nadšený, ale napokon sa mu zapáčil tak, že sám začal vyhľadávať turistické podujatia, hromadné výstupy alebo sa do lesa vybral len sám. „Postupne som si začal stále viac všímať ľudskú stopu. Skôr som vyhľadával divočinu bez ľudí. Okrem prírodných zaujímavostí som videl odpadky, nadmernú ťažbu, ohniská v lese, ale aj motorky na miestach, kde nemali, čo robiť,“ spomína Juraj na chvíle, keď si uvedomil mnoho krívd, ktorých sa človek dopustil. 

Foto: Archív: Juraj Žiačik

Za cieľ svojich prechádzok si volil stále mene a menej obvyklé trasy, kam nechodilo veľa ľudí. Raz takto v doline pristihol človeka, ktorý vylieval a čistil vedrá od farieb. Všetky chemikálie šli priamo do potoka. Okamžite to nahlásil správe Národného parku Veľká Fatra a bolo to po prvýkrát, keď sám v záujme prírody zasiahol. Jeho počin si všimol jeden zo strážcov, ktorý ho neskôr kontaktoval s ponukou stať sa dobrovoľným strážcom prírody. „Samozrejme, že som to prijal a začal som s ním chodiť do Veľkej Fatry na spoločné služby,“ opisuje Juraj. Ako strážca sa musel naučiť aj príslušné zákony, aby presne vedel pomenovať porušenia priadku. Po zdolaní skúšok dostal odznak strážcu prírody. Juraj v civilnom živote sa živí ako dizajnér a väčšinu dňa strávi za počítačom. Pobyty v horách teda berie ako relax.

Väčšina ľudí sa správa ukážkovo

Počas služby si s kolegom zvolia náhodné trasy, ale aj najviac problémové miesta, kde opakovane zasahujú. Ide najmä o frekventované chodníky, doliny, ale aj miesta, o ktorých vedia, že tam prebieha nelegálna ťažba. Často chodia do Ľubochnianskej doliny. Tam sa ešte prednedávnom nachádzala veľká nelegálna skládka plná odpadkov. Spolu s kolegami ju nahlásili. „Často chodíme na miesta, kde sa nachádzajú chránené živočíchy a rastliny. Monitorujeme, aby tam nechodili turisti alebo fotografi. Aj zvieratá majú právo na pokoj od ľudí,“ myslí si mladý muž.

„Deti by sme mali viesť k láske k prírode a tolerancii voči zvieratám a hlavne k vedomiu, že každý živý tvor má tie isté práva ako my ľudia. Tiež chcú žiť, chcú mať svoj domov a svoj kľud.“Juraj Žiačik

V lete zase chodia na miesta, kde rastú čučoriedky, a práve tie lákajú veľkozbery. Tieto lesné plody sú totiž hlavným zdrojom obživy pre mladé hlucháne hôrne a tetrovy hôľniaky. Niekedy za tri služby nezistia žiadne porušenie, inokedy niekoľko. „Nedávno sme chytili viac ako 30 turistov mimo turistického chodníka. Je to nebezpečné, pretože nielenže rušia zvieratá priamo v rezervácii, ale ak by sa im náhodou niečo stalo, vzniká problém s poistením. To im nepreplatí zásah horskej služby, pretože sú mimo chodníka,“ upozorňuje Juraj. Turisti zvyknú porušovať zákazy vjazdu a svojimi autami či motorkami chodia do dolín. Problematické je aj používanie dronov a zahadzovanie cigaretových ohorkov rovno do trávy.

Foto: Archív: Juraj Žiačik

Pešo terénom prejdú asi 10 kilometrov denne, niekedy sa však do doliny musia sami dostať vozidlom, aby mohli hliadkovať. „Ľudia nás za to kritizujú, že keď sme takí ochranári, mali by sme chodiť pešo. Keď však chceme prejsť denne aj tri doliny, aby sme zabrali čo najviac problematických miest, nedá sa to bez auta. Väčšinou však chodíme pešo, hlavne keď riešime problémy na hrebeni Veľkej Fatry,“ vysvetľuje. V zime majú veľa zásahov s lyžiarmi a skialpinistami v rezerváciách, na jar zase psíčkari púšťajú svojich psov navoľno. Tie však môžu ohroziť mláďatá chránených živočíchov. Výrazná väčšina turistov sa však v prírode správe slušne, vzorne a tolerantne.

„Tých pár nevychovaných robí veľmi zlý obraz a je to, samozrejme, viac na očiach ako človek, ktorý len prejde parkom a ani o ňom neviete,“ hovorí Juraj s tým, že práve s nimi sa často dostáva do konfliktu. „Útočia s tým, prečo ich otravujem, oni sú tu doma a majú svoje práva. Ľudia niekedy zabúdajú na vzájomný rešpekt a toleranciu,“ domnieva sa. Každý konflikt však rieši s pokojom a takmer v každom prípade sa jeho vysvetlenie končí dobre a pochopením.   

„V horách sa treba vždy správať tak, ako keby ste boli u niekoho na návšteve. Pozorovať prírodu bez toho, aby ste ju poškodili, tolerovali ju a brali ohľad na to, že ju chcú v takomto stave vidieť aj ostatní po vás.“Juraj Žiačik

Pred medveďom utiekol na strom

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…