Úspešný európsky príbeh, o ktorom neviete. Rumunsko v tichosti bohatne a dobieha ostatné krajiny
Rumunsko bolo dlho jednou z najchudobnejších krajín Európy a bolo zaťažené povesťou o korupcii. To sa teraz mení.

Rumunská ekonomika tento rok predbehne stagnujúcich susedov. Pomáhajú jej pritom financie z Európskej únie, menová stabilita a zahraničné investície, ktoré čiastočne podporili presuny z Ruska a Ukrajiny.
Bývala to jedna z najchudobnejších krajín
Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že rumunská ekonomika vzrastie o 3,1 %. Podľa prognózy Európskej komisie sa jej výkon zvýšil o 1,8 %, čo bude lepší výsledok ako v prípade Poľska, ktorému predpovedá rast o 0,7 %, a Maďarska, ktoré zápasí so spomalením a vysokou infláciou.
Tieto výsledky nasledujú po dekáde, keď Rumunsko, dlho jedna z najchudobnejších krajín Európy a zaťažené povesťou o korupcii, potichu začalo doháňať svojich susedov a stalo sa po Poľsku druhou najväčšou ekonomikou východnej Európy.
Aj s pomocou miliárd z Európy
Podľa údajov Eurostatu hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa vyjadrený ako kúpna sila v prípade Rumunska dosiahol v roku 2021 už 74 % priemeru EÚ, čo je od roku 2010 nárast o 21 percentuálnych bodov. Priemerný Rumun by na kúpu nového auta Dacia Jogger potreboval čistý príjem za približne 20 mesiacov, rovnako ako jeho kolega v tradične bohatšom Maďarsku.
Túto transformáciu sa podarilo dosiahnuť napriek politickej nestabilite v Rumunsku, kde došlo naposledy ku kolapsu vlády v roku 2021. Vyhliadky Rumunska podporujú jeho členstvo v EÚ a dobré vzťahy s Bruselom.
Zatiaľ čo Budapešť a Varšava sa sporia s Bruselom o zásadách právneho štátu spojených s miliardovými fondmi na obnovu po pandémii, Rumunsko už získalo viac ako 6 miliárd eur v grantoch a lacných úveroch.
Za prácou už chodia aj z Maďarska
Článok pokračuje na ďalšej strane: