Juliana sa stará o hendikepovaného syna a ešte aj pomáha seniorom: Dajme medzigeneračným vzťahom šancu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Juliana sa stará o hendikepovaného syna a ešte aj pomáha seniorom: Dajme medzigeneračným vzťahom šancu

Trnavčanka za svoju pomoc získala v minulom roku ocenenie.

Juliana svojou prítomnosťou dôchodcov vždy poteší. — Foto: Archív: Juliana Mrázová

Juliana Mrázová je 52-ročná Trnavčanka, ktorá svoj život doslova obetovala pomoci druhým. Od narodenia sa stará o dnes už 16-ročného syna Šimona, ktorý má detskú mozgovú obrnu. Aj napriek tomu, že sa mu venuje na plný úväzok, ani to jej nebránilo v tom, aby svoju energiu venovala aj osobám, na ktoré sa v spoločnosti často zabúda. Po tom, čo sa v jezuitskom kostole v Trnave dozvedela o projekte, ktorý pomáha seniorom, rozhodla sa zapojiť.

Foto: Archív: Juliana Mrázová

Každý týždeň tri hodiny

Už šesť rokov navštevuje zariadenie pre seniorov a je častokrát ich jediným kontaktom s vonkajším svetom. „Rada sa stretávam s ľuďmi a práca so seniormi ma vždy lákala, pretože títo ľudia nám vedia dať veľa, keď ich vieme vypočuť,“ vysvetľuje Juliana pre Dobré noviny. Dobrovoľníci ako ona sú zas veľkým prínosom aj pre dôchodcov, keďže ich výrazným spôsobom dostávajú z denného stereotypu. „Vedia im vyplniť čas, zabaviť ich, ale aj dať pocit, že sú skutočne cenní. Trávim s nimi asi tri hodiny týždenne, ale je to pre mňa výnimočný čas,“ opisuje dobrovoľníčka.

Foto: Archív: Juliana Mrázová

Starkí sa najviac tešia na spoločné rozhovory, ale Juliana ich potrápi aj tréningami pamäti a rôznymi hrami, ktoré im nedovolia vyjsť z cviku. Tréningy pamäti sú pre seniorov užitočná a obľúbená aktivita. Mnohí aj sami vyhľadávajú krížovky, osemsmerovky, alebo sudoku, ale spoločná aktivita je zábavnejšia a podporuje súťaživosť, má aj iný rozmer,“ vysvetľuje s tým, že by sme do podobných aktivít mali zapojiť aj našich blízkych, ktorí svoju starobu prežívajú doma.

Sú za všetko vďační

Starí ľudia sú podľa Juliany výnimoční aj v tom, že vedia ťažké situácie znášať oveľa lepšie než ostatná časť populácie. Príkladom boli aj roky s covidom. „Nikdy som od nich nepočula nadávky, sťažnosti alebo toľko negativizmu, ako bolo všade naokolo u ľudí, ktorí mali relatívne slobodný život,“ hovorí.  

Seniori sa tešia každej návšteve a pozornosti, ktorá sa im v zariadení dostane. Vedia človeka oceniť a úprimne vyjadriť svoju vďaku. „Keď sa aj stretávame s našimi seniormi v rodine, so starými rodičmi, dedkom, babkou, tiež môžeme stráviť zábavný čas. Hoci i pri hre Človeče, nehnevaj sa. Ale hlavne sa spolu rozprávajme. Dajme medzigeneračným vzťahom šancu. Viem, že niekedy to nie je jednoduché,“ dodáva Juliana Mrázová. Za svoje dobrovoľnícke aktivity so seniormi si v minulom roku odniesla ocenenie Srdce na dlani za Trnavský kraj.

Ocenenie Srdce na dlani

Juliana Mrázová je dobrovoľníčka pracujúca v projekte TEREZA, ktorý sa realizuje aj v Zariadení pre seniorov v Trnave. Angažuje sa v ňom od jeho spustenia. Jej práca spočíva v pomoci pri organizovaní podujatí pre dôchodcov v rámci voľnočasových aktivít, rozhovory s nimi, pomoc pri realizovaní aktivít pri tréningu pamäti, rozvoja preventívnych aktivít.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…